Od teorije do prakse je vedno velika razdalja in vzpostavitev sheme namestitve pohištva v sobi se lahko izkaže za zelo težko. Kje naj začnem? Kako naj naredim prehode? Kako naj pohištvo postavim tako, da ustvarim zračno vzdušje? To in druge podobne dileme vzburjajo vsakogar, ki si želi postaviti dom iz ničle.

Zato smo pripravili nič manj kot trinajst nasvetov, ki vam bodo koristili, ko boste začeli s postopkom namestitve.
1. Kako izbrati osrednjo točko sobe?
Osrednja točka sobe je točno to, kar se zdi: nekaj, kar privabi pogled gledalca. To je lahko kos pohištva, kot kavč, posebnost v arhitekturi prostora, kot kabina ali naslonjena stena, umetniški kos ali okno z očarljivim pogledom. V dnevni sobi so lahko osrednje točke televizija ali kamin, v spalnici pa poudarjena stena ali celo postelja.

2. Kako določiti osrednje točke?
Tudi če se osrednja točka od primera do primera razlikuje, morate v vsakem primeru poskrbeti, da čim dlje ostane zanimiva. To dosežete s pomočjo pohištva ali luči. Kamin dnevne sobe je mogoče poudariti tako, da ustvarite prostor za druženje pred njim s pomočjo kavča, foteljev ali preproge. Če je osrednja točka v dnevni sobi stena, ki je bila pobarvana z drugo barvo ali z nenavadno teksturo, jo osvetlite z reflektorjii in dobili boste spektakularen učinek. Druga možnost je, da jo poudarite z uporabo osvetlitve na stropu ali s svetilko. Če je osrednja točka v spalnici stena, jo zelo enostavno poudarite z dvema namiznima svetilkama.

3.Kako poudariti osrednjo točko?
Ko ste jo enkrat določili, je osrednja točka mogoče videti zelo dobro, vendar se tukaj ne smete ustaviti. To je najpomembnejši element dekorja, od katerega je odvisno, kako boste odločali o položaju vseh ostalih predmetov. Zato še bolj poudarite čar osrednje točke. Na kamin ali na steno postavite skrbno izbrane okrasne predmete, npr. dve sliki. Okno lahko okrasite z zavesami in zastori z vzorcem v katerem najdete malenkost komplementarne barve s steno, na posteljo pa lahko položite pregrinjala in okrasne blazine.

4. Začnite z največjim kosom pohištva
Začnite s postavitvijo največjega kosa pohištva: kavč v dnevni sobi ali postelja v spalnici. Postelja bo vedno postavljena pred poudarjeno steno, kavč pa pred kaminom ali oknom. Če je osrednja točka slika, kavča ne postavljajte pred nasprotni zid.

5.Ustvarite povezave med kosi pohištva
Ne morete imeti kavča brez naslanjačev ali mize brez stolov. Dopolnite prostor za druženje s fotelji in klubsko mizico, jedilnico pa s pravimi stoli.

6. Pustite, da je poudarjeni fotelj zadnji
„Poudarjeni“ fotelj v rokoko slogu ali v živahni barvi magente ali turkize ima vlogo, da dekorju doda nekaj barve in sijaja, poleg tega, da nudi tudi eno dodatno mesto v sobi. V sobo ga dodajte šele potem, ko postavite glavne kose pohištva.

7. Ustvarite barvo prehoda
Po postavitvi pohištva preverite, če lahko udobno hodite med predmeti ter z enega konca sobe na drugega. V osnovi bi moral biti optimalen prehod tekoč, nekoliko vijugast in širine približno 70 centimetrov, vendar ne mora biti večji od 90 centimetrov.

8. Preverite funkcionalnost pohištva
Klubska mizica mora biti postavljena na približno 35 centimetrov od kavča, tako da ni preblizu, a tudi ne predaleč. Da bi vsi izkoristili optimalno izkušnjo med filmskimi nočmi, mora biti televizija postavljena od kavča na razdaljo, ki je dvojna njeni diagonali.

9. Spremenite višine
V prostor položite kose pohištva z različnimi višinami, da se izognete videzu, ki je preveč enakomeren in ne privablja pogleda na kaj drugega.
10. Različne oblike
Dodajte vsaj en krožni kos v minimalističnem dekorju, za katerega so značilne preproste ravne linije.

11. Spremenite površine
Preveč trdnih in žilavih površin lahko vzdušje zaostri. Naj bo slajše z nežnimi teksturami kot je pručka ali zofa z žametnim oblazinjenjem.

12. Dodajte les za prijetno vzdušje
Sijajne, kovinske, sijoče površine lahko ustvarijo hladen in neprijazen dekor. Dodajte nekaj topline z nekaj pohištvenih kosov iz masivnega lesa, kot so klop ali kakšne police.

13. Ne postavljajte starega pohištva blizu novega
Starinskih kosov pohištva ali tistih, ki se jih ne morete znebiti, ne bi smeli postavljati blizu novih, ker tako vse pomanjkljivosti in obraba postanejo veliko bolj vidne.
Skrivnost elegantnega in harmoničnega dekorja je tudi v podrobnostih, kot so zgoraj omenjene, zato jih upoštevajte, ko začnete urejati svoj dom, in veliko lažje boste rešili uganko teh pravil notranjega oblikovanja.