Zagotovo ste vsaj enkrat videli, kako Jamie Oliver v kuhinji kuha s svežimi zelišči. To je prava predstava. Zlomite nekaj listov bazilike za okusen pesto, naberite malo peteršilja za gobo rizotto in limonado okrasite z meto – vse iz loncev, ki mirno sedijo na policah in okenskih policah. Kar sline se pocedijo, ko vidimo toliko zelenja, pripravljenega za dodajanje v najbolj okusne jedi, ki odpirajo apetit.
No, vedite, da lahko začimbe v lončkih gojite tudi v kuhinji ali na balkonu, tako da imate vse leto pri roki sveža zelišča, ki jih lahko dodate juham, zrezkom, omakam ali solatam.
Vse, kar potrebujete, je nekaj loncev in držal za rastline, cvetna zemlja in aromatična semena ali sadike rastlin, da dobite majhen vrt na okenski polici ali v posebej urejenem kotu balkona.
Tu so rastline, ki jih lahko enostavno gojite doma, v loncih:
Žajbelj
Žajbelj v lončkih je odličen kot začimba za meso, omake in solate. Je intenzivnega okusa, nekoliko grenak, rahlo začinjen, če pa vas nekoliko zanese in ga preveč porabite, tvegate, da pokrijete druge okuse. Še toliko bolje, pravimo, ker bo en lončna posoda za žajbelj dovolj, da boste dali okus številnim popolnoma okusnim jedem.
Žajbelj potrebuje posodo s premerom približno 30 cm z odtočno luknjo za dobro drenažo. Rad ima vodo, vendar ne v presežku, in rad ima sonce, zato bi bilo dobro najti udobno mesto na okenski polici, v močni svetlobi.
Drobnjak
Cepsoara je prijetno presenečenje v vsaki kuhinji. Dodajte nekaj niti te rastline v jogurtove omake ali kot zadnjo noto v puhaste omlete in začutili boste diskretno aromo čebule in pora.
Tega ne smete zamuditi, če želite svoje goste na malici navdušiti s spektakularno oblogo: uporabite belo porcelansko mizo in jo potresite s sesekljanim drobnjakom ali celo celimi šopki. Vsebujejo veliko vitaminov A in C, v manjših količinah pa tudi kalcij, magnezij, fosfor, kalij ter druge vitamine in minerale.
Z lončkom (nujno z odtočno luknjo) ali sejalnikom z drobnjakom boste zelo zadovoljni: rastlina se obnovi takoj, ko jo porežete. Treba ga je redno zalivati in ga postaviti na prostor, kjer naravna svetloba prodira vsaj šest ur na dan.
Meta
Če želite meto gojiti doma, bi bilo najbolje, da pripravite prostoren lonec iz keramike, v katerega lahko raztegne svoje dolge korenine in ki bo vlago zadrževal bolje kot plastični. Lažje boste gojili meto iz sadike, ne iz semen.
Postavite jo tja, kjer je dovolj svetlobe, in jo redno, a ne pretirano, zalivajte. V receptih uporabite nasvete za gojenje mete v lončkih, da jo spodbudite k bogati rasti.
Bazilika
V loncih ni preveč težko gojiti baziliko, vendar je to trajno zelišče vseeno nekoliko bolj pretenciozno kot žajbelj ali drobnjak. Baziliko je treba zalivati šele, ko so tla na površju suha, dvakrat na mesec pa bi bilo dobro zemljo malo pograbiti, da bi pospešili razvoj rastline. Za nabavo potrebnih hranil lahko uporabite tudi naravno gnojilo (posušene in sesekljane jajčne ali bananine olupke ali posušene kavne usedline, preprosto potresene na dnu rastline).
Obstaja več vrst bazilike, ki se goji v lončku:
- Rdeča bazilika v lončkih ima močno aromo, vendar se uporablja samo surova, v solatah ali posuta po že kuhani hrani.
- Grška bazilika v lončkih se hitro obnovi in se lahko uporablja za pripravo receptov za pesto.
- Sladka bazilika v lončkih je verjetno najpogostejša vrsta te rastline. Uporablja se tako v solatah kot pri kuhanju, v različnih jedeh.
Rožmarin
Za gojenje rožmarina v loncih potrebujete majhno posodo z odtočno luknjo, vrtno zemljo, pomešano s peskom in svetel prostor, ki je vendar zaščiten pred neposredno sončno svetlobo. Aromatično rastlino zalivajte enkrat na dva dni poleti in približno enkrat na teden v hladnih mesecih, ker rožmarin ni velik ljubitelj vode.
Rožmarin lahko veliko zraste, zato bodite pripravljeni spremeniti lonec, ko postane prevelik. Liste redno nabirajte in jih hranite v zamrzovalniku ali v suhih ovojnicah.
Timijan
Da boste v timijanu v lončku uživali čim dlje, ga morate po enem mesecu sajenja premakniti v večjo posodo, ki bo zagotovila dovolj prostora za rast vrtljive korenine (glavne korenine, ki veliko raste).
Postavite ga na balkon, tako da bo izkoristil čim več svetlobe, in zalivajte ga šele, ko je zgornja plast zemlje suha. Rahlo pikanten timijan se odlično poda k mesnim jedem in zeljnatim jedem.
Peteršilj
Za gojenje peteršilja v lončkih potrebujete višji lonec, primeren za dolge korenine. Lahko ga postavite v kuhinjo, na bolj senčno mesto, saj se tudi lahko dobro “sonči” in dobro uspeva na sončnih predelih. Tistega, česar peteršilj potrebuje v izobilju, je voda. Zalivajte ga pogosto, vendar ne pretirano in ne dovolite, da se zemlja v loncu izsuši.
Če pogosto kuhate s peteršiljem in želite imeti dovolj »letine«, gojite semena v več loncih, ker bi vam ena sama rastlina lahko vzbudila apetit.
Upoštevajte zgornje informacije in obogatite svoje gastronomske izkušnje s svežimi zelišči, neposredno iz lonca.