Pred nekaj desetletji smo poznali le izraz dnevna soba. Izraza, kot sta jedilnica ali soba za dnevno bivanje, se še nista rodila, v največji sobi hiše, pred kavčem ali kotnim kavčem, pa je bila velika miza, okrog katere se je celotna družina zbirala za praznike, obletnice in druge svečanosti.
Leta so minila, notranje oblikovanje je postalo modernejše, dnevne sobe pa so postale jedilnice. Spremenjeno je samo ime, ker je namen ostal enak. Še danes pa opažamo jasno razlikovanje med prostorom za sprostitev in socializacijo (dnevna soba) in prostorom, kjer jemo (jedilnica ali soba za dnevno bivanje). Ne glede na ureditev doma, obstaja jasno razlikovanje med obema območjema in je vsako postavljeno na poseben način.
V tem prispevku bomo govorili o postavljanju jedilnice, o pohištvu v jedilnici in o pomembnosti dodatkov v tem prostoru.
Kako ločiti jedilni prostor od prostora dnevne sobe
V velikih domovih lahko postavite jedilnico v ločeno sobo, v bližini dnevne sobe in / ali kuhinje. Novejši apartmaji imajo večinoma odprt prostor, ki omogoča tudi, da jedilni prostor postavite ločeno od prostora, ki ga zavzame kavč, naslanjači in televizija. V enosobnih apartmajih ali manjših pa je težje ustvariti jedilni prostor zunaj kuhinje, ni pa nemogoče.
Tu je nekaj predlogov, ki vam bodo pomagali ločiti jedilnico od ostalih prostorov doma.
Jedilno mizo vizualno zasidrajte s prefinjeno preprogo
Preproga vizualno razmeji prostor, v prostor doda čar in toplino ter poudari jedilno mizo. Zelo koristno je zlasti, kadar se odtenek jedilnih stolov in mize sklada z odtenkom parketa.
Izberite preprogo v kontrastni barvi, ki je usklajena z barvno shemo jedilnice in upoštevajte njeno velikost. Preproga v jedilnici mora biti dovolj velika, da se stoli lahko premikajo, ne da bi se zataknili v njegove robove.
Ta možnost je idealna za enosobna stanovanja in majhne dnevne sobe, ko želite ustvariti predelno območje za jedilnico, saj ne zavzame dodatnega prostora in na noben način ne ovira pogleda.
Za razmejitev prostora uporabite polico
Regalne police učinkovito ločijo območja, ne da bi pri tem zmanjšale občutek odprtega prostora. Druga možnost je zaslon ali dekorativna pregradna stena. Odločite se za votle modele, ki omogočajo, da svetloba prehaja skozi in ustvarja edinstven vizualni učinek.
Ta možnost je odlična za odprto postavitev prostora.
Jedilnico in dnevno sobo postavite v različnih slogih
Če želite ločiti dva območja velike sobe, se lahko odločite za različne okrasne sloge, vendar jih ne pozabite uskladiti s povezovalnim elementom. Na primer, območje dnevne sobe lahko namestite v minimalističnem slogu, v jedilnici pa lahko dodate industrijske ali rustikalne vplive, odvisno od vaših želja.
Povezovalni element lahko enostavno ustvarite z nekaj tkanine: dekorativne blazine za kavč in sedežne blazine za stole izberite v isti barvni shemi.
Pohištvo v jedilnici
Kosi pohištva za jedilnico se razlikujejo le po oblikovalskem slogu. V vsaki jedilnici boste našli naslednje elemente:
Jedilna miza
Imeti mora velikost razpoložljivega prostora. Raztegljiva jedilna miza je uporabna v enosobnih apartmajih, ali če ne želite ves čas zasedati velike površine v dnevni sobi. Ozki modeli jedilnih miz so idealni, saj nudijo dovolj mest, ne da bi zavzeli preveč prostora, poleg tega pa so idealni za pogovarjanje in ustvarjajo intimno vzdušje.
Jedilni stoli
Izberete jih glede na višino mize in raven udobja, ki ga ponujajo. Z dizajnom se lahko preprosto poigrate, saj današnji trend omogoča kombiniranje več vrst jedilnih stolov. Upoštevati morate le razmerja, kar pomeni, da ne morete kombinirati nizke stole z visokimi stoli. Če imate jedilne stole, ki so del kompleta in jih želite hitro spremeniti, jim dodajte dušo z nekaj sedečimi blazinami v veselih barvah.
Jedilna omarica
To je ena od opcij, če v majhni dnevni sobi postavljate jedilni prostor. Vendar je v velikih prostorih jedilna omarica rafiniran dodatek. Izberite jo glede na slog jedilnice in shranite v njej porcelansko posodo, jedilni pribor ter številne prte in jedilne dodatke, da jih boste imeli v bližini, ko bodo prišli gostje.
Jedilni pribor
Ker je jedilnica prostor, namenjen lepim trenutkom, preživetim z družino in prijatelji, prostor, na katerega gledate, ko nekaj praznujete, ali ko preprosto želite narediti vtis na svoje ljube osebe tako, da jih povabite na domač obed, je zelo pomembna njegova personalizacija. Izviren in prijeten dekor je dopolnjen z dobro izbranimi dodatki.
- Na mizo postavite vazo s svežim cvetjem in nekaj svečami, da ustvarite toplo in intimno vzdušje.
- Če je jedilnica blizu okna, jo okrasite glede na barve, ki jih najdemo na prtu, prtičkih, posameznih okraskih in blazinah stola. Kljub temu to še ne pomeni, da če boste mizo postavili z rdečim bombažnim prtom, boste morali nujno sestaviti tudi nekaj rdečih bombažnih draperij in zaves. Koordiniran videz je mogoče dobiti tudi, če se v vzorcu zaves najde tudi malo rdeče barve. Kakorkoli že je, ko že veste, s pravili oblikovanja mogoče ravnati po svojih željah, tako da je na koncu pomembno le to, da vam je rezultat všeč, tudi če zaves niste brezhibno uskladili z ostalim tekstilom v jedilnici.
- Ne pozabite na luči – lestenec nad mizo ustvarja romantično vzdušje, naravna svetloba pa poveča apetit, zato so morda najlažja izbira prozorne draperije, narejene iz tila ali čipke.
- Okrasite tudi stene, še posebej, če so bele in preproste. Ker gre za prostor, kjer jeste, se lahko odločite za slike in stenske okraske z gurmansko tematiko.
Upamo, da vam bodo zgoraj navedeni nasveti in priporočila koristni pri postavitvi jedilnega prostora v vašem domu. Ne pozabite, da je jedilnica, ne glede na dekorativni slog, ki ste ga izbrali, intimen prostor, kjer jeste s svojimi najdražjimi, zato mora odražati vašo osebnost ter izražati domačnost in toplino.