Skrivnost harmoničnega dekorja se skriva v spretnosti in kreativnosti, ki jo imate pri barvnih kombinacijah. Ni najlažje na svetu ustvariti barvne sheme za sobo, še posebej, če želite prilagoditi ureditev in ji dati izvirno vzdušje, ki vas predstavlja.
Najprej morate upoštevati dimenzije sobe – na primer majhen prostor potrebuje svetle bele in nevtralne barve – po drugi strani pa se želite izogniti monotonosti in dodati nekaj barvnih lis.
Kaj naredi harmonično barvno shemo in kako narediti barvne kombinacije, boste izvedeli v naslednjih vrsticah.
Pravilna razmerja za uspešno kombinacijo barv
Tudi če notranja oprema temelji bolj na ustvarjalnosti in estetiki, to še ne pomeni, da ni prostora za strogost nekaterih formul, ki nam pomagajo pri ureditvi doma. Ena od teh formul je tista, ki nam pokaže, v kakšnem razmerju moramo mešati barve v sobi: 60/30/10.
Kaj pomeni 60/30/10?
- Prevladujoča barva v kombinaciji mora biti približno 60-odstotna v sobi.
- Glavna naglasna barva naj bo v prostoru približno 30%.
- Sekundarna naglasna barva naj bo v prostoru približno 10%.
Če se bojite eksperimentiranja pri izdelavi kombinacij, uporabite prej omenjeno formulo in dobili boste barvno shemo, ki jo je lepo pogledati. Pred tem pa vam moramo povedati še nekaj stvari o prevladujočih in naglasnih barvah.
Prevladujoča barva
Vsaka barvna shema se začne s prevladujočo barvo, osnovo, ki se izbere odvisno od tega, katere druge barve so izbrane. Ta zaseda večino površine prostora (ponavadi stene) in jo je zato treba izbrati glede na vaše želje.
Če pa imate radi rdečo, bi bilo priporočljivo, da se odločite za manj nasičen odtenek, morda celo bledo roza. Običajno so nežne barve odlične kot prevladujoče, ker vizualno ne preobremenijo prostora in delujejo kot dobro ozadje za poudarjene barve.
Če imate raje “mirnejši” dekor, lahko kot prevladujočo barvo uporabite klasično belo, ki daje prostoru svetle in zračne vibracije ali celo temen odtenek sive, za bolj intimno vzdušje.
Naglasne barve
Naglasne barve so tiste, ki sobi dodajo zanimivost. Običajno so izbrane glede na prevladujočo barvo v smislu, da morajo biti z njo v lepem kontrastu. Uporabite lahko eno ali dve naglasni barvi; več kot dve bosta povzročila zmedo.
Kako jih izbrati? Glede na njihov položaj na barvnem kolesu v skladu s prevladujočo barvo. Obstajajo štiri različice barvnih kombinacij, ki jih je zelo enostavno prepoznati:
Komplementarne kombinacije barv
Izdelane so iz dveh barv, nameščenih na nasprotnih položajih na barvnem kolesu (modro-oranžna, rdeče-zelena, vijolično-rumena). V tej kombinaciji je to močan kontrast, zato lahko za ravnovesje glavno naglasno barvo zamenjate z nevtralno.
Na primer, lahko naredite komplementarno kombinacijo barv, ki je primerna za spalnico, začenši s svetlo modro prevladujočo barvo (nanese se na 60% sobe). Nato glavno naglasno barvo zamenjate z nevtralno, na primer bež, nato pa na dekorativne blazine, okraske ali posteljne prevleke dodate dopolnilno modro z oranžno naglasno barvo.
Razdeljene kombinacije barv
Podobne so standardnim komplementarnim barvnim kombinacijam, vendar boste namesto barve, ki nasprotuje prevladujoči, izbrali tiste, ki so ji sosednje. V bistvu morajo barve na barvnem kolesu tvoriti enakokrak trikotnik. Tako vam ne bo treba vstavljati nevtralnih elementov, da boste umirili ozračje in boste lahko uživali v kontrastu, ki je skoraj tako močan kot tisti med dvema komplementarnima barvama.
V zgoraj omenjenem primeru, začenši z isto modro prevladujočo barvo, lahko namesto oranžne kot naglasne barve izberete tiste, ki so ob njej, kar pomeni rumeno-oranžno in rdeče-oranžno.
Analogne kombinacije barv
Analogne barve so tri barve, ki so ena nad drugo na barvnem kolesu (zelenkasto rumena – rumena – rumenkasto oranžna ali rdeče-vijolična). Ker sta dve barvi običajno primarni, tretja pa kombinacija obeh, lahko v sobi zelo enostavno dobite harmoničen videz.
Toda ne pozabite upoštevati pravila 60/30/10 in poskrbeti, da je najbolj živahna naglasna barva prisotna v najmanjšem razmerju za vizualno ravnovesje in da je prevladujoča barva manj nasičena.
Triadne kombinacije barv
Triadne barve tvorijo enakostraničen trikotnik na barvnem kolesu z enakimi razdaljami med njimi. Primarne barve (rdeča, modra, rumena) so na primer triadne, pa tudi sekundarne (oranžna, vijolična, zelena). Kontrast med njima je močan, zato je triadna barvna shema večinoma primerna za otroško sobo. Če želite takšno kombinacijo barv uporabiti v dnevni sobi, dodajte nevtralne odtenke, da umirite ozračje.
Na primer, če stene pobarvate v belo in izberete bež kavč, lahko uporabite triadne barve oranžna – vijolična – zelena, kot je ta:
- Bledo zelena kot prevladujoča barva na zastorih in zavesah, preprogah in različnih tkaninah.
- Svetlo vijolična kot glavna naglasna barva na foteljih in nekaj okraskov.
- Oranžna kot sekundarna naglasna barva, na okrasnih blazinah in na sliki.
Ustvarjanje kombinacij naglasnih in prevladujočih barv po pravilu 60/30/10 ni obvezno. Razmerja lahko spreminjate po svojem okusu, vendar je pri katerem koli namestitvenem projektu dobro imeti izhodišče. Pred odločitvijo se poigrajte s senčili in si oglejte, kako so videti poleg več kombinacij barv. Končni cilj je, da se v svojem domu počutite kar se da najbolje, zato lahko prej omenjene nasvete uporabite kot navdih in se pri končnih odločitvah opirate na svoje estetske instinkte.