Soba za dojenčka je običajno urejena v skladu z nekaterimi pravili, različnimi od tistih, ki običajno veljajo za običajni ureditveni projekt. Funkcionalnost in varnost sta tu bolj pomembni kot videz, vsaj za naslednja tri leta. Postavitev in deli pohištva v tej sobi se bodo spremenili vsaj tri do štirikrat, preden bo otrok dopolnil 18 let in zato, ko ustvarjate načrt ureditve otroške sobe, razmišljajte kratkotrajno.
Z drugimi besedami, postavitev otroške sobe pomeni postavitev sobe, ki je udobna in varna ter opremljena s pohištvom za novorojenčke in organizirana. Že samo zaradi dejstva, da boste v prvih letih življenja malčka v tem prostoru preživeli ogromno časa, si boste želeli, da je vse na dosegu roke.
Tukaj je sedem bistvenih korakov, kako sobo najnovejšega družinskega člana pripraviti na pravi način:
1. Pripravite stene
Priporočljivo je, da nanesete svež premaz nestrupene barve ali pa stene otroške sobe obložite s tapetami, če pa želite obarvane stene, le te prebarvajte dva meseca pred prihodom novega družinskega člana. S tem boste omogočili dovolj časa, da vonj barv izgine. Če boste za ozadje ali stene uporabili tapete, se prepričajte, da so izdelane iz nestrupenih materialov.
Kar se tiče barve, so za začetek popolna bela, smetanova ali pastelna barva. Dojenčka bodo bolj zanimale svetle nalepke, ki so videti kot smešne sove ali zaspane opice, ki so postavljene na najbližjo steno.
2. Pripravite tla
Tudi če ima prostor talno ogrevanje, je preproga v otroški sobi nujno potrebna, še posebej od trenutka, ko se dojenček začne plaziti. Tla so za njihovo kožo preveč groba, zato jim priskrbite varen prostor za prosto gibanje.
Izberite antibakterijsko preprogo s protizdrsnim slojem pod in kratkimi dlačicami, ki jih je mogoče enostavno očistiti. Barviti modeli, z veselimi potiski v obliki živali, so bolj primerni kot barviti z geometrijskimi ali abstraktnimi potiski
3. Pripravite okna
Ko gre za okna, morate poskrbeti, da lahko sobo naredite dovolj temno, ko malček spi, hkrati pa tudi, da bo lahko naravna svetloba čez dan vstopila brez težav.
Potrebujete nekaj prozornih zaves v svetli barvi in nekaj pol-prozornih ali neprozornih zaves s potiskom likov živali, ptic ali risank ali drugimi lepimi potiski. Izberete lahko nekaj kratkih draperij in zaves, tako da jih malček ne bo mogel doseči in jih potegniti, ko bo začel raziskovati sobo.
4. Izberite posteljo
Otroška postelja mora biti varna, udobna in trajna. To pomeni da:
- Razdalja med posteljnimi deskami ne presega treh ali štirih centimetrov.
- Višina je nastavljiva.
- Zložljivi modeli imajo zaščitni sistem pred naključnim zapiranjem.
- Vzmetnica je antialergijska, čvrsta, koži omogoča dihanje in se popolnoma prilega okvirju postelje.
- Če ima postelja baldahin, je ne smete pokriti z loki. Ne pozabite redno preverjati sistema za obešanje baldahina.
5. Izberite posteljnino za otroško posteljo
- Prava posteljnina za otroško posteljo je narejena iz naravnih vlaken (bombaž, ojačan bombaž, bombažni poplin).
- Rjuha mora imeti elastiko, da se bolje pritrdi.
- Barve potiska morajo biti varne in nestrupene.
6. Izberite stol za dojenje
Bistveni kos pohištva v otroški sobi je stol za dojenje. Izberite model, v katerem se boste lahko počutili kar se da udobno, saj boste v njem preživeli veliko časa, vendar se izogibajte svetlim barvam. Lahko si omislite stol za zibanje ali klasičen fotelj.
7. Izberite pravo pohištvo za otroško sobo
Poleg postelje in stola za dojenje naj bi otroško pohištvo imelo tudi dovolj veliko omaro za vsa oblačila, odeje, posteljnino in posteljne dodatke, torbo in zložljivo vzmetnico za menjavo plenic, negovalne pripomočke in vse druge stvari, ki jih boste potrebovali vi in vaš dojenček. Dobro je, da izberete velik model, toda takšnega, ki ga lahko uporabite tudi kasneje, ko bo otrok zrasel.
Omaro je treba postaviti tako, da ni nevarnosti za otroka, lahko pa jo tudi pritrdite na steno.
V otroško sobo lahko postavite tudi druge uporabne elemente, na primer nočno lučko z nežno svetlobo, z daljinskim krmiljenjem ali nekaj okraskov. Pomembno je, da se pri izbiri vsakega predmeta prepričate, da je nestrupen, da ne povzroča alergij in da za vašega otroka ne predstavlja nobene nevarnosti.