Si želiš dodatnega prostora? Presenečen/a bi bil/a če bi izvedel/a, da je mogoče uživati prednosti dodatnega prostora brez zidanja prizidkov in brez kakršnih koli večjih investicij. Če živiš v stanovanjski stavbi, imaš najverjetneje na voljo balkon, kjer lahko vzpostaviš lastno oazo sproščanja ali si postaviš delovno mizo. Če pa živiš v hiši, je podstrešje tisti prostor, ki ima presenetljivo možnost popolnega preoblikovanja. Odvisno od prostora, ki je na voljo in tvojih želja, lahko podstrešje postane kopalnica, pisarna, manjši hišni kino, igrišče, otroška soba, soba za goste, knjižnica, spalnica ali kar koli drugega, kar ti pade na misel.
V današnjem članku ti bomo pokazali korake, ki jim moraš slediti, da v podstrešju urediš spalnico.
Priprava podstrešja
Pred dejanskim začetkom celotnega postopka urejanja podstrešja, se moraš prepričati, da je prostor, ki ga nameravaš preurediti zares primeren za bivanje. Tudi, če je nekoč zadostovalo za vrabce, ki so pod tramovi gnezdili to še ne pomeni, da je tam priporočljivo preprosto postaviti posteljo in spati, ne da bi predhodno napravil/a nekaj preverjanj in izračunov.
- Najprej se moraš prepričati, da je prostor, ki je na voljo dovolj velik za namen, ki ga nameravaš nameniti podstrešju. Če ni, prilagodi svoje načrte položaju in vzemi v račun tudi ostale možnosti. Nobenega smisla ni v urejanju spalnice, v kateri se ne boš počutil/a udobno, če bi lahko namesto tega užival/a v kopalnici, ki je idealna za trenutke sproščanja po napornem dnevu.
- Nekatera podstrešja imajo dve dostopni točki, eno znotraj hiše in še en ločen vhod. Kar koli je že konkreten primer, prepričaj se, da je lestev, ki jo uporabljaš za doseganje podstrešja klasična ali zložljiva, ter da se je mogoče po njej enostavno povzpeti.
- Preveri vzdržljivost tal, ki bodo morala podpirati posteljo, nočno omarico in morda celo naslanjač ali omaro polno knjiig.

- Varnost je izjemno pomembna, zato moraš poskrbeti, da so materiali uporabljeni v mansardi ognjevarni in vodoodporni. Dobra izolacija se bo posebej izkazala v hladnih dneh, za ta namen se lahko odločiš za polistiren ali stekleno volno. Termalno udobje je mogoče doseči bodisi z radiatorji, talnim ogrevanjem ali pa električnimi ploščami.
- Za dobro naravno prezračevanje in osvetlitev, bodo morala okna zavzemati približno 10% površine celotne sobe. Če ima streha velik naklon, vstavi nižja okna in ustrezno večja okna, če je naklon strehe manjši. Pravilno zračenje mora upoštevati površino sobe in ima vlogo vzdrževanja tako vlage kot temperature na ustrezni ravni.
- Prepričaj se, da imaš elektriko, TV kabel in internetni dostop.
Izberi zaključke za zidove, strop in tla mansarde
- Večino časa celo največjim mansardam prav pride nekaj dodatnega prostora. Za zidove izberi lahke in svetle barve, za poudarek višine sobe pa naj bo strop bele oziroma svetlejše barve.
- Poskušaj se izogibati tapetam z majhnimi in nagnetenimi natisi, vedno pa lahko poudariš mansardin šarm z uporabo nekaj dekorativnih nalepk.
- Vidne tramove lahko pobarvaš z enako barvo kot strop, ali pa s kontrastno barvo, ki jih bo spremenila v oblikovalske poudarke. V dekor lahko vključiš celo nekaj dekorativnih tramov, ki oponašajo star naraven les, če si srečen/a lastnik/ca stare hiše, pa lahko ponovno uporabiš avtentične kose lesa iz začetne zasnove podstrešja.
- Sistem talnega ogrevanja je primernejši od tistega, ki temelji na radiatorjih, saj ponuja večje termalno udobje in zaradi skritosti ni potrebno slediti oblikovalskim omejitvam, ki jih radiatorji sicer vsiljujejo.
Izbira primernega pohištva za mansardo
Razen tistega pohištva, ki je nujno potrebno, se poskušaj izogibati prevelikemu številu različnih kosov. Ustavriti želiš udoben in zračen prostor, kjer se lahko dobro počutiš, ne pa nagnetenega, kjer se zaradi pohištva in okraskov niti ne moreš prosto gibati. Tukaj imaš za razliko od običajne spalnice opravka z nagnjeno streho, ki malenkostno spreminja pravila.
- Običajno mora biti pohištvo mansardne spalnice postavljeno v bližini oken, kjer naravna svetloba vstopa v prostor.
- Rešitve za shranjevanje poskusi najti v spodnjem delu mansarde ne pa na stropu, tako da vse skupaj ne izgleda preveč obteženo. Dobro vgrajene police, nizka knjižna omara, postelja s prostorom za shranjevanje ali police izdelane posebej za kot med zidom in stropom ti bodo pomagali ohranjati zračno in prijetno vzdušje v mansardi ter jo bodo na videz delali celo višjo.
- Izberi kompaktno posteljo oziroma kratko posteljo. Če jo želiš postaviti ravno pod nagnjen del stene preveri, da je vzglavni del postelje zadosti nizek. Prav tako postavi posteljo tako, da boš lahko iz nje z lahkoto vstal/a in se ti ne bo potrebno nenehno sklanjati v strahu pred tem, da bi z glavo zadel/a v strop.
- Uporabi svetlobne priključke, ki so primerno za prostor. Izogibaj se težkim stenskim svetilkam in se raje odloči za stenske luči, ali če imaš visok strop, za viseče svetilke s preprostimi oblikami.
Ne pozabi na izvirnost! Drži, da ima mansardna spalnica svoj čar, nekakšen je ne sais quoi, toda ker gre za tvojo spalnico, ji moraš dodati tudi delček lastne osebnosti. Ne glede na to, ali se odločiš okna okrasiti z venci iz lučk ali pa imaš raje “naredi sam” projekte, pomembno je, da spremeniš mansardo v udoben prostor, ki te v najboljši možni meri predstavlja.