Projekt namestitve kuhinje pomeni več kot le določitev barvne sheme in izbiro pravih omar – ustvariti morate funkcionalen prostor, kjer boste lahko z veseljem kuhali in se sproščali z družino in prijatelji.
Kaj to pomeni? No, to pomeni, da imate pri roki vso posodo in jedilni pribor, da imate dovolj delovnega prostora za pripravo hrane in dajanje vročih jedi naravnost iz štedilnika, da lahko posodo v koritu mirno očistite brez da bi detergent brizgal po hrani, dovolj prostora, da lahko je celotna družina in tako naprej in tako naprej.
Zato smo pripravili popoln vodnik o tem, kako postaviti kuhinjo ne glede na njeno konfiguracijo, mere, lokacijo, barve in stile, ki bi vas lahko zanimali. Torej bomo v tem članku govorili o:
Kakšen je optimalen delovni trikotnik pri postavljanju kuhinje?
Verjetno ste že slišali govoriti o tako imenovanem “optimalnem trikotniku”, ki je bistvenega pomena pri zasnovi ergonomske kuhinje. O tem smo govorili tudi v starejšem članku z naslovom “Namestitev ergonomske kuhinje – 4 osnovna načela”, zato bomo zdaj na kratko spregovorili o pravilu optimalnega trikotnika v kuhinji:
Glavna delovna območja v kuhinji morajo biti postavljena tako, da tvorijo trikotnik s stranicami med 120 in 270 cm. Ta konfiguracija omogoča hiter in brez dodatnih korakov dostop do hladilnika, pomivalnega korita in štedilnika, kar prinaša prijetno kuharsko izkušnjo.
Vendar ni dovolj, da hladilnik, korito in štedilnik postavite v obliki trikotnika: upoštevati morate tudi postavitev delovnih pultov glede na ta tri glavna področja. Tu je nekaj preprostih pravil, ki jih morate upoštevati pri katerem koli projektu notranjega oblikovanja kuhinje, ki ga je iz knjige “Professional Kitchen Design” povzel svetovalec za oblikovanje kuhinj Shaw Murray, ki ima v svojem portfelju več kot 3000 kuhinj.
- Delovni pulti na obeh straneh korita
Med koritom in štedilnikom vedno pustite 60–90 cm in na vsaki strani pomivalnega korita imejte 45–60 cm delovnega prostora. Če je korito prilepljen na steno, naj bo približno 90 cm za delovni pult, ki meji na prosto stran.
- Delovni pulti na obeh straneh štedilnika
Idealna postavitev štedilnika ali kuhalne površine je med dvema delovnima pultoma vedno približno 60 cm, kar je dovolj za varno postavitev pekačev in vročih posod. Če je štedilnik nameščen ob steni, naj prosti del za delovni pult zanaša 90 cm.
- Delovni pult ob hladilniku
Poskrbite, da delovni pult postavite na stran proti vratom hladilnika, da se zmanjša število gibov, potrebnih za odstranjevanje ali vnašanje hrane v hladilnik.
Ni pomembno, koliko prostora imate, kje je postavljena ali kakšno obliko ima kuhalna površina vaše hiše: s pravimi informacijami in nasveti boste lahko postavili lepo in učinkovito kuhinjo, ne glede na okoliščine.
Namestitev kuhinje glede na konfiguracijo in mere
Kuhinja v obliki črke L – Kako izkoristiti vogalni prostor
Ta slog namestitve je značilen tako za velike kuhinje, ki vključujejo tudi jedilnico, kot tudi za zelo majhne kuhinje, kjer je to edina možna konfiguracija.
Pri postavljanju kuhinje v obliki črke L ne pozabite, da se dve strani stikata pod pravim kotom, ki lahko postane neuporaben. Sestavite korito v tem kotu, da ne zapravite prostora in ne pozabite na pravila postavitve delovnih pultov, da ustvarite produktivno povezavo.
V bistvu lahko hladilnik postavite na konec ene strani, štedilnik pa na konec druge strani – toda bodite previdni! Med štedilnikom in medprostorom lahko postavite delovni pult, tako iz varnostnih kot tudi iz praktičnih razlogov.
Kuhinja v obliki črke U – priporočila za namestitev delovnih prostorov
Kuhinjo v obliki črke U je lažje postaviti, ker so delovni pulti nameščeni na treh stenah. Če je na enem od njih tudi okno, je priporočljivo, da korito postavite pred njega in ga nato uporabite kot izhodišče za svojo ergonomsko konfiguracijo.
Korito lahko postavite na eno stran, štedilnik na drugo, hladilnik pa na tretjo stran. Druga možnost je, da hladilnik postavite med vrata in pomivalno korito, pri čemer seveda ostane prosta površina za pult na strani, kjer se odpirajo vrata hladilnika. Štedilnik mora biti postavljen na nasprotni strani od hladilnika in ne pozabite pustiti nekaj prostora na straneh za pulte.
Otočna kuhinja – Nasveti in ideje za namestitev
Postavitev otoške kuhinje je verjetno vaše sanje. Normalno je, ker se ta vrsta kuhinje običajno prikazuje v filmih in oddajah s slavnimi kuharji. A če v kuhinji nimate prostega prostora približno 2 do 3 kvadratne metre, otok v resnici ni praktična ideja.
Vendar pa kuhinjski otok ne ponuja le dodatnega delovnega prostora, temveč tudi dodaten prostor za shranjevanje. Lahko se odločite za majhnega dimenzij približno 60 cm, vendar morate imeti tudi dovolj prostora okoli njega.
Kuhinjski otok lahko postane tudi barska miza, ko gostite svoje prijatelje ali ko gre za otrokovo najljubše mesto za zajtrk, zato morate upoštevati tudi postavitev nekaterih stolov na stran, ki ni usmerjena proti delovnemu trikotniku.
Če smo že pri delovnem trikotniku, če na kuhinjski otok vstavite pomivalno korito ali štedilnik, bo to postalo eden vrhuncev vaše optimalne konfiguracije, pri določanju njegovega položaja pa boste morali upoštevati prej omenjena pravila. Torej, postavite otok tako, da ga nobena stran trikotnika ne ovira.
Majhna kuhinja – predlogi za učinkovito namestitev
Postavitev majhne kuhinje ni najbolj prijetna naloga, vendar jo lahko zelo enostavno izvedete, če upoštevate naslednje nasvete:
- Prepričajte se, da imate dovolj prostorov za shranjevanje: postavite velike viseče omare, vogalne police in držala, ki jih je mogoče pritrditi na notranjo stran vrat (takšno držalo za kuhinjske pripomočke, ki se pritrdi na notranjo stran vrat, je zelo praktično, izdelan je iz kromirane kovine in vanj shranite čistilna sredstva, detergente in gobice – enostavno jih sestavite s sistemom za pritrditev na vrata spodnje kuhinjske omare in lahko varno zagotovite dragocen prostor).
- Gospodinjski aparati, ki jih ne uporabljate ali razen potrebnih jedi, nimajo prostora v nekaterih majhnih kuhinjah. Izberite krožnike, lonce, jedilni pribor, orodje in kuhinjske pripomočke, ki jih pogosto uporabljate, in se znebite ostalih – nekaj časa jih lahko podarite ali shranite v shrambi.
- Za stene uporabite svetle barve, v kuhinjo pa pustite čim več naravne svetlobe. Da bi bila ne le praktična, ampak tudi lepa, mora majhna postavitev kuhinje upoštevati tudi barvno shemo – klasična bela naredi čudeže v majhnem prostoru, lepo odseva svetlobo in ustvari privlačen kontrast z nekaterimi ivernimi ploščami, MDF ali omare iz trdega lesa v temnejših odtenkih.
Na našem blogu poiščite še več idej za namestitev majhne kuhinje.
Pravokotna kuhinja – Omogoča poljubno konfiguracijo pohištva
Pravokotno namestitev kuhinje je mogoče izvesti s pohištvom in delovnimi prostori, postavljenimi v skoraj vseh konfiguracijah (v obliki črke U, v obliki črke L, z otokom ali celo samo na eni steni). Glede na vaše potrebe in namestitve, ki jim najbolj ustrezajo, ko v kuhinji kuhate ali večerjate z družino, lahko izberete katero koli od teh konfiguracij.
Tudi namestitev majhne pravokotne kuhinje je lažje narediti kot namestitev za dolgo in ozko kuhinjo, ker imate več prostora za premikanje sredi sobe.
Dolga in ozka kuhinja – Optimalni predlogi za konfiguracijo
Dolga in ozka postavitev kuhinje je lahko prava nočna mora. Ne veste točno, kako postaviti delovna območja. Verjetno boste morali hladilnik, korito in štedilnik postaviti v vrsto na isto steno, kar pravzaprav ni slabo, ker zmanjšuje število korakov, ki so potrebni za pripravo in kuhanje hrane, tako da sledite naravnemu krogu vaših gibov. To je bil pravzaprav namen te konfiguracije, ki so jo Nemci zasnovali v začetku prejšnjega stoletja, kot krizne rešitve za domove.
Če se ukvarjate z namestitvijo dolge in ozke kuhinje, je naš predlog, da se odločite za vgradne gospodinjske aparate, da se izognete temnim barvam in da ne namestite visečih omar na obe dolgi steni, ker boste prostor prenatrpali.
Velika kuhinja – Priporočila za učinkovito postavitev delovnih prostorov
Postavitev velike kuhinje je enostavna naloga, a ne povsem. Nezadovoljiv rezultat lahko dobite, če so vaši delovni prostori premajhni v primerjavi z razpoložljivim prostorom. S tem boste ustvarili občutek, da velik del sobe ni izkoriščen v celoti.
Postavitev otoka ali polotoka v kuhinjo (polotok je ob steni in je dostopen samo s treh strani) doda dodatno udobje veliki kuhinji in ponuja več prostorov za obedovanje ali preprosto posedanje v soboto zvečer in pogovor s prijatelji pijete dobro vino in uživate v krožniku sira.
Bodite previdni pri postavljanju glavnih delovnih prostorov! Se spomnite, kaj smo že povedali glede največjih dimenzij stranic optimalnega trikotnika? Ne sme biti več kot 270 cm. V nasprotnem primeru boste naredili neuporabne dodatne korake, izgubili boste čas in se hitreje utrudili pri kuhanju, prepričani pa smo, da to ni vaš namen.
Kuhinja odprtega prostora – bistveni elementi
Postavitev kuhinje odprtega prostora proti dnevni sobi, ki vključuje tudi jedilnico, ima vrsto prednosti in slabosti. V kuhinji na prostem so potrebni naslednji elementi:
- močna napa (v izogib širjenju vonjev hrane v dnevni sobi);
- dekor, ki je v harmoniji z dnevnim prostorom (ker bo kuhinja vidna, ko se sproščate na kavču ali naslanjačih);
- vzdrževanje popolne čistoče.
Namestitev kuhinje glede na njeno lego
Apartmajska kuhinja – spremembe, ki jih lahko naredite
Ko govorimo o postavitvah stanovanjske kuhinje, vemo, da imamo navadno opravka z majhnimi prostori, ki jih je težko urediti zaradi vodnih in plinskih sistemov. Tudi če je premestitev teh sistemov možna, na primer postavitev korita na drugi steni, je to vsekakor zapleten manever, ki pomeni spreminjanje vodovoda in odtoka, in ni nujno praktičen.
Z minimalnim naporom lahko zmanjšate pomanjkljivosti konfiguracije fiksnega sistema, spremenite položaj kuhališča. Klasični štedilnik na plin in pečico lahko zamenjate z električnimi in se s tem izognete težavam s plinsko napeljavo, in ju lahko postavite enega čez drugega ali jih celo postavite ločeno.
Če pa prostor za kuhanje razdelite na dva delovna prostora (štedilnik in pečica), pravilo optimalnega trikotnika ne velja več. Kljub temu, da je krog gibov produktiven, tekoč in učinkovit, vam ni treba skrbeti, da ne boste upoštevali pravil.
Kuhinja v hiši – nasveti za postavitev
Če ste zdaj v fazi projekta vašega prihodnjega doma, bodite previdni pri določanju konfiguracije kuhinje: ustvarite lahko optimalen delovni trikotnik, ne da bi skrbeli za omejitve stanovanja.
Možnosti za postavitev domače kuhinje niso omejene, vendar to ne pomeni, da je namestitev lažja. Ne podcenjujte vloge okna v kuhinji – predlagamo, da izkoristite dejstvo, da ste v hiši, in postavite korito pred njega (v stanovanjskih kuhinjah je korito običajno nameščen na nasprotni steni od okna).
Zakaj bi to storil? Zato, ker boste pri umivanju zelenjave videli vse (še posebej tiste spomladanske solate, med katerimi se vedno skrivajo drobna zrnca umazanije), ker boste imeli lep pogled, še posebej, če je okno postavljeno proti vašemu vrtu in ker je dobro izhodišče pri vzpostavljanju optimalnega delovnega trikotnika.
Zunanja kuhinja – koristni nasveti in ideje
Ena od prednosti bivanja v hiši z dvoriščem je, da lahko kuhate in jeste na prostem. Če je malico ali večerjo na prostem enostavno organizirati na terasi ali celo na vrtu, kuhanje zunaj zahteva več elementov kot le mizo in nekatere stole.
Za popolnoma opremljeno poletno kuhinjo z koritom, hladilnikom in štedilnikom potrebujete napeljave za vodo in elektriko, zato morate najprej poskrbeti za njihovo razširitev. Če želite postaviti zunanjo kuhinjo, bodo naši nasveti in ideje morda koristni.
Podstrešna kuhinja – postavite značilne predmete
Zakaj bi radi postavili mansardno kuhinjo? Na prvi pogled je nekaj, kar je v nasprotju z logiko. Če predpostavimo, da je pritličje za dnevno sobo in jedilnico, prvo pa za spalnice, zakaj bi si želeli kuhati na podstrešju in se spustili z lonci in pladnji na stopnicah, nato pa se vrnili z umazani krožniki in jedilni pribor, da jih operete v kuhinji vsakič, ko imate goste na večerji?
Verjetno niste gostitelj prepogosto ali pa ne želite preveč kuhati. Mogoče zato, ker ta dom ni vaše stalno prebivališče, ampak počitniška hiša. Morda zato, ker vam je všeč, da imate v pritličju veliko dnevno sobo ali ker želite odpreti prehransko, psihoterapevtsko ali odvetniško pisarno. Ne glede na to je dovolj razlogov. Pomembno je vedeti, da lahko postavite mansardno kuhinjo, če imate v mislih naslednje mejnike:
- Poskrbite, da bodo na stropu vsi gospodinjski aparati in omare, napolnjene s posodo.
- Prepričajte se, da vam naklon strehe ne preprečuje, da sestavite korita, tako da ga lahko uporabite, ne da bi se nagnili navzdol.
- Pomislite, če lahko uporabite le osnovne omare – velik naklon nekaterih streh onemogoča sestavljanje visečih omar.
- Prepričajte se, da je prostor vodoodporen, zvočno, ognjevarno in temperaturno primeren ter da je zračen in osvetljen.
- Če želite razširiti napeljave za vodo in odtok na podstrešje, boste potrebovali strokovno pomoč.
Balkonska kuhinja – Kaj je treba upoštevati
Za postavitev balkonske kuhinje so potrebni priključki za vodo, elektriko in plin (če se odločite za električni ali indukcijski štedilnik, vam ne bo treba skrbeti za priključke za plin).
Upoštevati boste morali tudi, da balkon, ki ni reliefen, ni bil zgrajen tako, da nenehno podpira težkokategornike – poskrbite, da bo zdržal težo gospodinjskih aparatov, korita in vseh drugih predmetov, ki jih boste vnesli.
Postavitve kuhinje glede na zaključke
Kuhinje iz peščenjaka in fajansa – vaše možnosti
So elegantne, privlačne in enostavne za čiščenje – to je pravi čar kuhinjske opreme iz peščenjaka in fajansa.
Obstaja veliko vrst keramičnih ploščic. Izbirate lahko med porcelanskimi ali glaziranimi ploščicami iz peščenjaka, ki jih lahko položite le na tla ali na stene, manjše ali večje, z videzom naravnega kamna, marmorja ali celo parketnega trdega lesa.
Kar zadeva fajanco, imate na voljo tudi veliko možnosti: mat, sijoča, popravljena ali nerektificirana, mozaiku podobna ali dekorativna fajanca. Barvna shema za keramične ploščice je izredno bogata in z lahkoto lahko nastavite kuhinjo po svojem okusu z uporabo peščenjaka in fajanse kot notranjih oblog.
Parketne kuhinje – vedno bolj priljubljene
Nekateri radi dajo parket v kuhinjo, ker ustvarja toplo in prijetno vzdušje v sobi, znani tudi kot “srce hiše”. In če pomislimo na tehnološki razvoj v zadnjih letih, dejansko ne moremo odsvetovati ekstravagantne izbire lesenega parketa v kuhinji.
Izbrati morate le laminiran parket, ki ni pretanek ali predebel, posebej obdelan proti kuhinjski vlagi. Treba ga je brezhibno sestaviti, da na sklopih ne bo prostih prostorov.
Kuhinjske barve
Bela kuhinja – predlogi za oblikovanje
Bela je elegantna, svetla in nenazadnje daje vtis zračnega prostora. Bele stene imajo prednost tudi pri tistih kuhinjah, ki imajo veliko kuhalno površino, in tistih kuhinjah, ki so majhne.
V nasprotju s tem, kar mnogi mislijo, bela ne pomeni nujno sterilne in dolgočasne – ne, če izberete na primer nekaj bolj vznemirljivih belih odtenkov: slonokoščena, smetana, roza bela, sivo-bela ali modro-bela. Če želite svež in čist videz, se lahko odločite tudi za bele omare, vendar ne pozabite dodati iskrice kontrastne barve: ročaji predalov, stoli ali kuhinjski tekstil.
Siva kuhinja – Barvne kombinacije
Siva je elegantna in ponuja umirjenost, še posebej, če prevladujejo njeni svetlejši, svetlejši odtenki. Lahko jo mešate s svetlečo rumeno ali z bledo modro za kuhinjo, ki je polna osebnosti, z belo za tradicionalni prostor ali z lesnimi odtenki za rustikalno-industrijski videz.
Zelena kuhinja – pravi odtenki
Nekateri odtenki zelene so zelo prilagodljivi in bodo vašo kuhinjo spremenili v prijeten prostor, v katerem boste radi kuhali svoje najljubše recepte. Večinoma govorimo o žajbljevih zelenih odtenkih (videti so spektakularno z naravnimi lesnimi odtenki), meto zeleni (uporabite jo kot naglasno barvo poleg rdečih odtenkov) ali bledo zeleni (za dodatno prefinjenost jo zmešajte s smetanovo barvo).
Rdeča kuhinja – koristni nasveti
Čista rdeča je zelo močna barva za uporabo na stenah ali na ravni omar v vaši kuhinji, vendar to ne pomeni, da se je morate popolnoma znebiti. Rdeč kanček (rdeča draperija, nekaj rdečih prevlek za stole, nekaj rdečih predalov) lahko prostor napolni z energijo in popolnoma spremeni vzdušje v sicer enostavni in osnovni kuhinji. Zelo dobro izgleda poleg belih in lesenih odtenkov.
Turkizna kuhinja – ideje za postavitev
Mešanica zelene in modre oziroma turkizna barva je odlična izbira za vintage ali mediteranske kuhinje. Izberete lahko ozadje iz turkiznih keramičnih ploščic ali pa stene pobarvate v mirni turkizni odtenek. S temi turkiznimi poudarki nekateri koralni krožniki, namizni prti, sedežne blazine ali drugi kuhinjski dodatki delujejo zelo dobro.
Rumena kuhinja – kaj se dobro ujema z rumeno
Rumena kuhinjo napaja z energijo, vendar ne tako močno kor rdeča barva. Poleg tega izgleda spektakularno z nekaterimi omaricami iz trdega lesa ali laminiranim parketom. Za stene lahko uporabite bledo rumeno ali sijoče rumeno kot barvni poudarek – učinek bo v obeh primerih očarljiv.
Bež kuhinja – Kako narediti bež barvo bolj očarljivo
Mogoče ni najbolj pogumna možnost, toda bež je zagotovo elegantna in praktična v prostoru, kjer preživite veliko časa. Da bi preprečili, da bi postala preveč monotona in zbledela, lahko bež bravo kombiniramo z rjavimi odtenki, da ustvarimo topel in prijeten ambient.
Modra kuhinja – predlogi za oblikovanje
Modra je priljubljena izbira tudi pri postavljanju kuhinje. Prednost je, da prostoru doda značaj in barvo, ne da bi bila preveč drzna. Nekatere modre omare, na primer na nekaterih svetlo sivih stenah, bodo ustvarile prijeten in sproščujoč ambient, kobaltno modra podloga pa bo ustvarjala lep kontrast z nekaterimi belimi in sijočimi stenami ter ustvarila počitniško vzdušje.
Črna kuhinja – namestitveni slogi v črni barvi
Verjetno zdaj dvigujete obrvi: le zakaj bi si želeli temno kuhinjo? Res je, da v primeru majhne stanovanjske kuhinje črna ni priporočljiva. A to še ne pomeni, da v veliki in svetli kuhinji ne morete ustvariti prefinjenega vzdušja z nekaj črnimi oblogami in omaricami, v fascinantnem kontrastu s kuhinjskim pultom iz belega marmorja. Črna se dobro obnese v industrijskih kuhinjah ali tistih z moškimi poudarki.
Oranžna kuhinja – ideje za prijeten ambient
Pri postavljanju kuhinje uporabite oranžno in ustvarili boste topel in prijeten ambient, kjer celo vaš navdih za pomivanje prihaja pogosteje. Ta barva se dobro poda tako v rustikalnih dekorjih (ujema se z oranžnimi z nekaterimi lesenimi odtenki) ali retro (mešajte oranžno z belo in nekaj bledo zelene), pa tudi v modernih (izberite barvno shemo, ki temelji na oranžni, črni in jeklo).
Roza kuhinja – predlogi za drzne ali prefinjene postavitve
Če je kuhinja za vas kraj sreče (in zakaj ne bi bil; navsezadnje tudi sladoled živi v njej!), zakaj potem ne bi dodali nekaj roza poudarkov? Lahko se odločite za ozadje v ločenih roza odtenkih ali pa celo kuhinjo drznejše poudarite s svetlo roza stropom. Rožnati lahko dodate nekaj črne, če imate raje bolj prefinjen ambient, ali bele za lepo vzdušje, kjer vlada dobro razpoloženje.
Kuhinja postavljena v skladu s slogom
Sodobna kuhinja – elementi dekorja
Sodobna kuhinjska postavitev se začne s pravilno barvno shemo (nevtralni ali močni črno-beli kontrasti) in nadaljuje z vključevanjem nekaterih posebnih elementov v dekor:
- Pohištvo s preprosto zasnovo, brez okraskov, ročaji, ki se odprejo z enim samim potiskom.
- Police, kamor lahko postavite svoje posode in najljubše kozarce.
- Nekaj kovinskih poudarkov, morda nekaj stolov s kromiranimi nogami in zlatim hladilnikom.
Visokotehnološka oprema, vgrajena v pohištvo in omarice gospodinjskih aparatov, ki prihranijo prostor in olajšajo čiščenje, ne sme manjkati v sodobnih kuhinjah stanovanj ali hiš.
V čem je skrivnost postavitve moderne kuhinje leta 2020? To je personalizacija. Morda vas bo zamikalo, da bi se prestrogo približali sodobnemu slogu z minimalističnimi poudarki. Torej, ne pozabite dodati poudarke v kuhinji in nekaj elementov dekorja, ki odražajo vašo osebnost in okuse. Upamo, da bo naš seznam 13 preprostih načinov postavitve moderne kuhinje navdihnil in vam ponudil nekaj koristnih nasvetov.
Klasična kuhinja – ideje za brezčasen dekor
Klasični slog nikoli ne zastara in je še vedno najljubši pri oblikovanju tega prostora. Na našem seznamu idej za postavitev klasične kuhinje boste našli pet bistvenih elementov v brezčasnem dekorju.
Rustikalna kuhinja – Nasveti za namestitev
Rustikalni slog pomeni udobje, preprostost in poseben občutek, da je vsak predmet na svojem mestu. V rustikalni kuhinji ni nič odveč, četudi bi nekateri rekli, da je nekoliko gneča.
Obstaja več različic glavnega rustikalnega stila oblikovanja (iz držav, od Provanse, Skandinavskih držav do Romunije). Priporočamo, da preberete članek »Rustikalna kuhinja: značilnosti, barvne sheme in nasveti za namestitev« – upamo, da vas bo navdihnila pri vašem dekorativnem projektu.
Ameriška kuhinja – močni kontrasti
Ameriška kuhinja ni nič drugega kot kuhinja na prostem, ki je tudi na naših območjih v zadnjih nekaj letih pridobila veliko popularnost. Kar zadeva videz, lahko prepoznamo prednost belo-belega in črno-belega in sivega kontrasta, zaradi česar pomislimo na moderne kuhinjske stile.
Tudi dva odprta prostora (dnevna soba in kuhinja) sta na tleh vizualno ločena z dvema različnima zaključkoma (običajno parket v dnevni sobi in peščenjak v prostoru za kuhanje).
Vintage kuhinja – Stilne značilnosti
Kot smo v odstavku govorili o kuhinjskih barvah, je oranžna značilna za vintage ali retro kuhinje. Poleg barvnega vidika obstajajo tudi nekateri predmeti, ki so značilni za ta nostalgični slog s posebnim šarmom:
- Stoli iz polipropilena
- Stene, prekrite s super pralnimi tapetami, odpornimi na paro, s cvetnimi vzorci (kombinacije zelene, oranžne, gorčice in bledo modre).
- Namizni prti s cvetličnimi potiski.
Vsaka lepa kuhinja ima v svoji osnovi skrbno zasnovan načrt. Pri projektu postavitve kuhinje računajte tako na funkcionalnost kot tudi na estetiko in dobili boste praktičen prostor, kjer boste preživeli lep čas z družino.