Danes je rustikalna kuhinja veliko bolj priljubljena kot na primer baročna. Ste se že kdaj vprašali, zakaj?
Dejstvo, da je rustikalni slog preprost in prvinski, ko gre za dekorativne odločitve vsakega izmed nas. Njegova brezčasna značilnost je podana po dostopnosti, trajnosti uporabljenih materialov in udobju pohištva. V nasprotju z drugimi dovršenimi dekorativnimi slogi, ki so se pojavili na umetniškem področju (slog Art deco) ali kot rezultat nekaterih novih naukov, ki jih je sprejela Katoliška cerkev (baročni slog), so rustikalni slog ustvarili tisti, ki si niso mogli privoščiti sledenja trenutnim novim modnim trendom. Zato je morda danes ta slog povezan z eklektičnim in personaliziranim pristopom do dekorja, brez jasnih pravil, ko gre za izbiranje in mešanje elementov.

Kljub temu, da bi v sobi ustvarili rustikalni notranji slog, ne glede na to, ali gre za kuhinjo, dnevno sobo ali kopalnico, morate upoštevati nekaj načel in referenc.
V tem prispevku vam bomo pokazali, kakšne so posebnosti rustikalnega sloga v angleškem, francoskem, skandinavskem in romanskem rustikalnem slogu in seveda, kako lahko postavite sodobno rustikalno kuhinjo.
Prepoznavne oblike rustikalnega sloga
Nobena soba v rustikalnem slogu ne spominja na drugo, vsem pa je skupno udobje in tisti poseben občutek, da je vsak predmet na pravem mestu. To se zgodi, ker se rustikalna soba naravno razvija z ljudmi, ki jo uporabljajo, brez da bi v določenih okoliščinah bila omejena s slogom in posebnimi potrebami njenih uporabnikov.
Zato se je v vsaki državi razvil rustikalni slog, ki temelji na tradicijah in okoljskih lastnostih. Zato imamo lahko angleške, francoske, skandinavske ali romanske rustikalne kuhinje, pri čemer je vsaka slogovna raznolikost ustvarjena v več sto letih, kot odgovora na trenutne trende zgodovine in narave.
Angleška rustikalna kuhinja (podeželska kuhinja)
Majhne angleške podeželske hiše nimajo veliko prostora in prvi občutek, ki ga imate ob vstopu v angleško rustikalno kuhinjo, je, da so lastniki prej najverjetneje živeli v veliko večjem kraju. Ni drugega načina, da se razloži vsa tista prenatrpanost s porcelanskimi vazami, spominki, otroškimi risbicami, zbirkami solnic in svežnji vroče čili paprike, ki so obešene, da se sušijo?
Ni nobenega dekorativnega sloga, ki bi bil bolj oddaljen od modernega minimalizma, kot je to čudovit podeželski slog, ki ga lahko danes najdemo v nekaterih angleških podeželskih hišah. Številni taki domovi so bili zgrajeni v obdobju XVI-XIX stoletja okrog plemiških hiš in za ljudi, ki so za njih delali in ki so zato prevzeli prefinjen slog vil in gradov in ga na novo interpretirali v domovih revnih.

Značilnosti:
- V angleški rustikalni kuhinji so stene pobarvane s kremasto belim odtenkom, da se bi ustvaril občutek večjega prostora.
- V zgornjem delu so stene okrašene s tramovi, narejenimi z nekaterimi šablonami, kot imitacija venčkov.
- Pohištveni kosi so trpežni in njihova zasnova odraža značilnosti materiala. Običajno imajo različne višine.
Francoska rustikalna kuhinja (kuhinja v slogu Provence)
Slog Provence, ki izvira iz območja Provence na jugu Francije, se je razvil pod vplivom maestrala (močan, hladen in suh veter) in bližine pristanišča Marseille, kamor je prihajalo blago iz Vzhodne Indije. Zato imajo hiše v Provansi ravne večplastne strehe in večina kuhinjskega tekstila združuje barvit, gorčično rumen, rdečkast ali češnjevo rdeč indijski dizajn s potiskom, značilnim za Provence.
Značilnosti:
- Bogato oblikovana polica s potiskom v obliki koruze, cvetja ali mediteranskega grmovja.
- Košara za kruh za štručke, košara s sadjem, kovinsko stojalo za vino in karirast prt.

Skandinavska rustikalna kuhinja
Skandinavski rustikalni slog je pravzaprav slog podeželskih hiš iz južnih regij Švedske. Nanj je vplival izoliran značaj podeželskih skupnosti, surovost zim in politične in kulturne povezave s Francijo. Zato se zdi skandinavska rustikalna kuhinja na prvi pogled kot mešanica zelo preprostih elementov, ki so ustvarjeni izključno kot uporabni in koristni, in rokoko elementov, ki razveselijo videz.

Značilnosti:
- Niše, ki so maksimalno izkoriščene tako, da v njih vstavite pečico ali police.
- Stoli na treh nogah (lažje se stabilizirajo na nepopolnih tleh) ali stoli-klopi.
- Pobarvana bife z obokanimi nogami in oblikovanimi škatlami za shranjevanje.
- Pločevinaste ali bakrene vaze, ki so postavljene na vidno mesto.

Romanska rustikalna kuhinja
Romanski rustikalni slog ima različne oblike v skladu z geografsko regijo: pogorje, hribi ali nižine. Glede na to se za gradbeni postopek in pohištvo uporabljajo različni materiali (kamen iz gorskih območjih, les z gozdnatega gričevja in glinena opeka v nižinah).
Značilnosti:
- Leseni stoli na treh nogah (bodisi za molžo bodisi za podporo pri kuhalnih kotličkih).
- Številni materiala iz volne, konoplje ali bombaža (prtički, brisače, pregrinjala), okrašeni s tradicionalnimi obrobami in šivi, značilnimi za določeno regijo, iz naravnih barvnih niti. Na obrt tkanja je zelo vplival Orient.
- Tradicionalna peč iz terakote ali opeke, velika, s klopjo ali celo posteljo. Če v prenovljeno podeželsko hišo postavite romansko rustikalno kuhinjo, prenovite štedilnik in bo postal glavna atrakcija sobe.
- Klopi namesto stolov ali kavča, pritrjene na steno, zelo udobne zahvaljujoč blazinam, ki so bile okrašene s tradicionalnimi motivi.
- Skrinja za doto kot prostor za shranjevanje ali klop.
Posebnosti rustikalnega sloga
In, kateri slog vam je najljubše? Angleški, francoski, skandinavski ali romanski rustikalni slog? V bistvu pa to niti ni tako pomembno.
Če nameravate v svoji kuhinji ustvariti rustikalni dekor, morate vedeti, da ga lahko zelo prilagodite in prenovite. Rustikalni slog, ki ga najdemo v notranjem oblikovanju, ne poskuša ustvariti videza doma, ali v našem primeru podeželske kuhinje, izpred dveh stoletij, ampak ustvariti prostor, kjer je lahko vsakdanje življenje čim bolj prijetno.
Rustikalne namestitve iz katerega koli dela sveta imajo nekaj skupnih značilnosti, ki ponujajo tisto znano in prijazno ozračje, kateremu se ne morejo upreti tisti od nas, ki želijo ohraniti pristnost v nenehno spreminjajočem se svetu. Mogoče bolj kot v drugih stilih notranjega oblikovanja, je kuhinja v rustikalnem slogu pravo srce hiše, kraj, kjer se okoli mize zbere celotna družina.
Splošne značilnosti:
- Barve, ki jih najdemo v naravi, kot je vrt, ki je pred vašo hišo.
- Neenakomerne, nedokončane površine.
- Tkanine, obarvane z naravnimi pigmenti.
- Kombinacije med starimi in novimi elementi (predmeti, ki se v družini hranijo več generacij, in novi, ki ustrezajo trenutnim potrebam).
- Vaze iz bakra in gline, leseni jedilni pribor.
- Močno pohištvo.
- Izpostavljeni tečaji, ročaji in ključavnice.
- Pobarvane stene.
- Velika shramba, ki se lahko postavi v nišo ali ločen prostor.
- Leseni bife, poslikan ali izrezan, poln različnih predmetov.
- Nedokončan strop z izpostavljenimi lesenimi tramovi.
Barvne sheme za rustikalno kuhinjo
Bele pobarvane stene so značilne za nekatere romanske rustikalne kuhinje, vendar morate vedeti, da lahko uporabite skoraj katero koli barvo, če ni popolno nanesena. Rustikalne poteze pomenijo poteze s čopičem, neravne površine ter cvetlične ali geometrijske vzorce, naneseni s šablonami.

Najboljše barve za rustikalno kuhinjo:
- Terakota
- Oker rumena
- Rjava
- Zelena
Barvne kombinacije:
- Bele rustikalne kuhinje z modrimi poudarki – bela in modra sta dve praktični barvi za kuhinjo, imata čist, znan videz in ponujata svetlobo. Gre za kombinacijo hladnih barv, idealno za poletne kuhinje, nezahtevno. Svetlost belih sten je v nasprotju z modrimi poudarki kuhinjskih brisač, prta in predpasnikov, ki visijo na vratih, temni odtenki lesenega pohištva pa popolno dopolnjujejo rustikalni dekor.

- Bele rustikalne kuhinje z rdečimi poudarki – V tradicionalnih romanskih tkaninah so pogosto uporabljeni rdeči in črni motivi. Stene naj bodo čiste in bele, okrasite pa jih z avtentičnimi brisačami s tradicionalnimi romanskimi motivi (različni zoomorfni in antropomorfni simboli, cvetlični ali abstraktni), zašiti z rdečo nitjo.

Prave barvne sheme lahko ustvarite sami, tako da povzamete barve vrta. Na primer, zeleno listje je videti zelo dobro v bližini pastelne vijolične lilije in kremno bele geranije.
Druga možnost bi bila črpati navdih iz vašega najljubšega cvetličnega tkanja, vendar pazite, da ne uporabljate več kot treh barv. Ukrotite jih z elementi v odtenkih kremno bele barve, ko začutite, da je vzdušje postalo naporno.
Rustikalne teksture in zaključki
- Tla, prekrita s posebnim lesenim parketom za kuhinjo ali peščenjakom z lesenim videzom. Ne pozabite postaviti predpražnika ali preproge pred delovni pult, da bi dodali nekaj topline in udobja.
- Stene, prekrite s teksturirano barvo, okrašene s polico v kontrastnih barvah, z različnimi naravi podobnimi vzorci (cvetličnimi, rastlinsko navdihnjeni, zoomorfni), antropomorfnimi (zlasti v romanskih rustikalnih kuhinjah), geometrijskimi in abstraktnimi.
- Ozadje iz opečnih ali keramičnih ploščic z opečnim videzom.
- Kratke draperije in zavese iz belega preprostega bombaža, z obrobjem ali iz karirastega bombaža s čipkastimi robovi.
- Prti s kvačkanimi obrobami.
- Košara za kruh, okrašeni kovinski vrči, lesena držala za kuhinjsko posodo, keramične
- plošče.

Rustikalno kuhinjsko pohištvo
Tudi če je bilo pohištvo podeželskih kuhinj zasnovano čim bolj namensko in koristno, izdelano iz trpežnih in dostopnih materialov, to še ne pomeni, da okraskov ni bilo. Nasprotno, ker je kuhinja veljala za glavno sobo doma, prostor za druženje in druženje družine ob koncu vsakega delovnega dne, je bilo zelo pomembno, da se olepša.
Značilnosti:
- Izdelane in / ali poslikane omare z različnimi tradicionalnimi motivi.
- Bife z lesenimi vrati na spodnji strani in s steklenimi na zgornji strani.
- Police z glinenimi in keramičnimi vazami, lonci z aromatičnimi rastlinami, posušenimi bučkami in okrasnimi predmeti.
- Vgrajeni gospodinjski aparati, ki ne uničijo harmonije dekorja.
- Velika lesena miza za veliko ljudi.
- Leseni stoli z visokim, neoblazinjenim naslonom.
Kako postaviti moderno rustikalno kuhinjo
Čar moderne rustikalne kuhinje ne najdemo v množici tradicionalnih elementov starih hiš, temveč v uravnoteženi mešanici funkcionalnosti in svežine sodobnega modernega sloga z elementi, ki prebujajo nostalgijo nekaterih preprostejših časov.
Priporočila:
- Sodobna rustikalna kuhinja naj bo udobna, varna, poznana in čim bolj funkcionalna. Vsebuje naj stare, prenovljene predmete, in če v hiši starih staršev najdete staro omaro, klop ali okrogel stol na treh nogah, ki so ga uporabljali kot držalo za kuhalni kotliček, jih dodajte v dekor.
- Ni vam treba barvati sten – lahko se odločite za bele ploščice in samo ena steno prekrijete ploščicami z opečnim videzom peščenjaka. Tudi plošče so cenovno ugodna in praktična možnost.
- Če vam je všeč tradicionalni romanski slog, vendar ne želite obesiti brisač in preprog na stene, ker jih bo treba pogosto prati, za kar nimate časa, to še ne pomeni, da se morate odreči bistvenemu elementu te nastavitve. Zelo dobro jih lahko zamenjate z ročno pobarvanimi keramičnimi ploščicami.
- Za originalne rustikalne kuhinje je značilno prenatrpanost različnih predmetov, vendar to ne pomeni, da bi morala moderna rustikalna kuhinja biti enaka. Z lahkoto lahko dobite rustikalno ploščico z vzorcem cvetličnih loncev, preprogo s cvetličnim vzorcem, pleteno košaro, napolnjeno z rastlinami in polico, polno kozarcev za rože, rezance, riž ali fižol.
Jasno je, da rustikalnih kuhinj ni mogoče postaviti po jasnem receptu. To so posebej ustvarjeni prostori, namenjeni udobju prebivalcev, ki združujejo drage predmete s praktičnimi. Včasih imajo eklektično vibracijo, toda tam najdete vse, kar potrebujete, da postane vaše življenje lepo in mirno, kot ste si vedno želeli.
Rustikalna kuhinja je na nek način kuhinja za vašo dušo tako da, če boste črpali navdih iz prej omenjenih idej in obdržali nekaj »domačih« predmetov iz hiše starih staršev, vam bo uspelo postaviti topel, prijazen, sodoben in harmoničen prostor.