Rustikalni slog, ki se večinoma uporablja za ureditev koč ali počitniških hiš v gorah, se odraža skozi vrsto posebnih elementov, kot so:
- • Mokri kamen
- • Trdi les
- • Gorska in planinska vegetacija
- • Volna, bombaž, lan ali juta
- • Tradicionalni motivi itd.
Tudi če rustikalni slog zlahka identificiramo s tradicionalnim prostorom, zgrajenim na arhaičnih elementih, izposojenih iz romunske folklore, se ta trend zelo dobro kombinira tudi z drugimi slogi notranje opreme.
Proti koncu tega članka bomo skupaj analizirali načine kombiniranja, s čimer bomo pod isto streho dobili mešanice starih in novih, svežih in tradicionalnih elementov.
Kaj je značilno za rustikalni slog?
Z eno besedo lahko rečemo, da je rustikalni slog značilen po elementih, ki so videti masivno, po motivih, ki jih najdete v večini predmetov, ki ustvarjajo v tem slogu urejen prostor, podpira pa ga barvna shema, ki predlaga tako tople odtenke kot tudi odtenke temnega lesa.
Na splošno so značilnosti tega oblikovalskega sloga:
Pohištvo
Če želite namestiti prostor v rustikalnem slogu, se lahko odločite za svetle pohištvene predmete. Bela je v tem smislu popolna barvna izbira, ker se enostavno kombinira z drugimi oblikami in teksturami v istem dekorju.
Kaj priporočajo strokovnjaki:
- • Da bi poudarili idejo rustikalnega prostora, naj bodo lesene police in pohištvo obdelani s posebno snovjo, da lahko izžareva čim več naravnosti.
- • V kuhinji na lesenih policah mora biti vedno nekaj majhnih arhaičnih orodij, glinenih krožnikov, lesenih žlic, kozarcev z vloženo zelenjavo itd.
- • Namesto klasičnega prta izberite prtiček s tradicionalnimi motivi, namesto kuhinjskih stolov pa se lahko odločite za možnost nekaterih lesenih klopi.
- • Za več šarma lahko na mizo položite lesene košare s semeni, posušenimi listi ali borovimi storži.
- • V dekorju rustikalne kuhinje morajo biti vedno kredence – viseče lesene omare, kjer lahko najdete: marmelado, zacusco (tradicionalna romunska hrana) in kozarce za kumarice, lesene žlice in vilice, steklene vaze, napolnjene s semeni, cvetne liste, posušene liste itd.
- • Če prostor dopušča, lahko v dnevni sobi, kuhinji ali na hodniku sestavite tramove iz trdega lesa, na katere lahko nato pritrdite različne okrasne kose.
- • Drugi kosi pohištva, ki morajo biti vedno v rustikalnem slogu: police na steni, omare ali predalnik iz trdega lesa. Njihovo leseno površino lahko pobarvamo s posebnim lakom, da jim ponudimo bolj tradicionalen slog.
- • Postavitev rustikalnega sloga lahko vključuje tudi ponovno uporabo nekaterih domačih predmetov: stara vedra, pretvorjena v umivalnike, žične košare, ki oživijo prostor ter nekatere praktične svetilke, stare lesene škatle, spremenjene v vrtne blazine itd..
- • Dopolnilni materiali, ki podpirajo trdi les v dekorju rustikalnega prostora: nebrušen kamen, kovano železo, rabljeno usnje, krzno, tkanje s cvetnimi motivi itd.
- • Starinski kosi pohištva ne smejo manjkati v rustikalnem domu; po zelo ugodnih cenah jih lahko kupite na sejmih starin.
Okraski
V rustikalnem dekorju je dobrodošel popolnoma vsak okrasni predmet, ki nudi navdih preteklih časov, z rahlo degradacijo materiala ali s prisotnostjo nekaterih rastlinskih elementov ali nekaterih tekstur, ki jih lahko upravičeno štejemo za arhaične.
Kaj priporočajo strokovnjaki:
- • Prostori so lahko okrašeni z naravnimi elementi – košare s suhim sadjem, venci iz borovih storžkov, venci iz vej, svetila s slamnatimi senčniki, foto-okvirji iz nebrušenega lesa itd.
- • Tekstilni dekorativni elementi so izredno pomembni, ko gre za rustikalno ureditev – tradicionalne preproge na tleh iz trdega lesa, ovčja volna na stenah podstrešja, tradicionalne posteljne prevleke na statvi itd.
- • Uporabite lahko tudi okrasne blazine, draperije, posteljnino iz tkanin, kot so volna, organski bombaž, lan, juta, sisal, debela vreča itd.
- • Tkanine, ki se jim je treba izogniti v rustikalnih prostorih: svila, čipke.
- • Teksture okraskov v rustikalnem prostoru ne smejo namigovati na podobo »novega«; barvo naj bo videti obrabljena, les, iz katerega so narejeni, pa naj bo surov.
- • Drugi popolni dodatki za dokončanje takšnega okolja: kolesa, vrč iz gline, kovinska ali nedokončana lesena vedra, tkane košare, vreče iz debele tkanine, rastlinski lonci, slike s prizori iz tradicionalnega romunskega prostora, kuharska orodja, navdihnjena z življenjem romunskih kmetov v začetku X.
Barve
Barvna shema rustikalnega sloga temelji na toplih odtenkih, vendar se izogiba sijočim tonom ali krepkim kontrastom.
Kaj priporočajo strokovnjaki:
- • Priporočljivo je vključevanje odtenkov, ki jih navdihujejo teksture naravnih elementov: les, kamen, prst, zelenjava.
- • Najboljše barve za gradnjo rustikalnega prostora so: rjava, bež, surovo zelena, škrlatna, svetlo rjava.
- • To ne pomeni, da so v zgodbi o rustikalnem dekorju prepovedani barvni poudarki; neverjetne slogovne učinke lahko dosežete s kombiniranjem prej omenjenih odtenkov s toni morsko modre, zlato rumene, rdeče, močne turkizne barve.
Stene, tla in strop
Strop, tla in stene rustikalnega prostora imajo veliko slogovnih posebnosti. Da bi dosegli želeni vizualni učinek, je tu nekaj nasvetov strokovnjakov za notranjo opremo:
Kaj priporočajo strokovnjaki:
- • Strop mora imeti lesene nosilce in nosilce s posebnimi strukturnimi elementi za rustikalni slog.
- • Lahko jih obarvamo v naravne barve (glej zgoraj), v nasprotju s svetlimi odtenki sten.
- • Leseni tramovi in nosilci imajo lahko povsem dekorativno vlogo pri dekorju rustikalne sobe, zlasti v primeru stanovanja.
- • Namesto trdega lesa, ki se uporablja za strop, lahko uporabite kose poliuretanskega lesa; te konstrukcije iz lažnega lesa je mogoče enostavno namestiti na kovinske ali laminirane površine.
- • V primeru tal je surov les najboljša rešitev; v rustikalnem prostoru ni prostora za keramične ploščice; nad tla iz trdega lesa lahko položite tradicionalno preprogo (ročno izdelano ali iz pletene volne) ali navadno preprogo.
- • Barva sten v rustikalnem prostoru temelji na teh odtenkih: slonovina, žajbelj, peščena, prašno modra, kremno bela.
Rustikalni slog v kombinaciji z drugimi slogi
Čar tega sloga določa tudi enostavnost kombiniranja z drugimi oblikovalskimi slogi in s presenetljivimi rezultati:
- Sredozemski rustikalni slog
V tem dekorju se posebni materiali za vsak slog srečajo pod isto streho. Sredozemski rustikalni slog poleg lesenih tramov in pohištva prinaša kamen in terakoto (značilno za hišice po celotni obali Sredozemlja). Barvna shema tega sloga temelji na temnih barvah, v nasprotju s svetlimi odtenki, ki so značilni za mediteranski slog.
- Skandinavski rustikalni slog
Skandinavski rustikalni slog hkrati prinaša klasično in novo v isti domači prostor in kombinira ravne linije z minimalističnim dizajnom. To je zračen dekor, naraven in čim bolj preprost. Za barvno shemo tega hibridnega sloga so značilne nevtralne barve, bele stene in tla, svetlo pohištvo, za katerega so značilne ravne in rahlo ukrivljene črte.
- Sodoben rustikalni slog
Gradnja takšnega prostora je enostavna, še posebej zato, ker sta oba sloga ureditve v tej enačbi (rustikalna + moderna) značilno zelo enostavna. Sodoben rustikalni slog ponuja minimalistično pohištvo, tramove, okna in vrata iz trdega lesa, dimnike itd. V takšnem prostoru je uporabnost pomembnejša od ESTETIKE.
- Industrijski rustikalni slog
To je še ena različica modernega rustikalnega sloga, ki navdihuje harmonijo, svobodo govora in improvizacijo. V tem dekorju lahko najdete veliko kovinskih elementov – svetilke, luči, pohištvene predmete. Industrijski rustikalni slog poudarja komplementarnost med lesenimi in kovinskimi teksturami. Barvna shema temelji na nevtralnih odtenkih.
- Orientalski rustikalni slog
To je slog ureditve, ki temelji na preprostosti rustikalnega sloga v kombinaciji z vzhodnjaško eksotiko. V takšni notranjosti najdete klubske mizice z orientalskimi elementi, lesene paravane z izklesanimi zmaji, drsna vrata, lesene obloge sten in lesene stropne strope. Takšen dekor je poln arom dišečih kadilnic.
Za rustikalni slog sta značilni preprostost in toplina. Tudi če je v svoji čisti obliki vse manj pogost v stanovanjskih domovih (zlasti v urbanih), rustikalni slog ponuja veliko presenečenj, če ga kombiniramo z drugimi slogi ureditve, ki so danes bolj priljubljenimi.