Sivka v lončkih je prijetna družba v vsakem domu. Njena dišava vas sprosti, nežen odtenek vijolične barve poživi vzdušje, preprosto dejstvo pa, da gre za stanovanjsko rastlino, v prostor doda kanček svežine in naravnosti.
Sivka v lončkih pa potrebuje skrbno nego. Je nekoliko bolj domišljava kot druge rastline, a zaradi njenega posebnega šarma boste hitro pozabili, da ji morate posvetiti več pozornosti.
Spodaj vam bomo pokazali, kaj morate narediti za gojenje najlepše sivke v lončkih, pa tudi, kako jo lahko uporabite kot naravni kos dekorja v vašem domu.
Kako gojiti sivko v lončkih
Najprej morate najti primeren lonec. Sivka ima bolj uporniško naravo in rada čim bolj raztegne svoje korenine. Ne strpajte jo v majhen lonec, ne glede na to, kako dobro je v njem videti in v nobenem primeru jo ne posadite v posodo brez odtočne luknje, ker ne mara ostati v vlagi.
Namesto tega izberite lonec s širokim, visokim ustjem, nekaj centimetrov večji od velikosti korenin in nujno z luknjo za odtok vode. Če je narejen iz terakote, še toliko bolje, ker bodo tla manj časa ostala mokra.
Za sivko pripravite univerzalno zemeljsko gredico cvetja, čim bolj apnenčasto in peščeno, naredite luknjo in jo dobro zalijte. Počakajte, da voda odteče, in dodajte malo gnojila s čim manjšo vsebnostjo dušika, nato posadite sadiko sivke. Vedeti morate, da je verjetneje, da boste sivko v loncih posadili kot podtaknjenec, ne pa s semeni.
Če želite saditi sivko v lončke in imate takšen grm na vrtu (po možnosti star med 3 in 5 leti), lahko sadike nabirate spomladi ali jeseni. Iz zrele rastline odrežemo pet ali šest drobcev stebel, ki niso daljša od 10 cm, ki že imajo olesenel del. Liste previdno odstranite, da ne počijo brsti, in potaknjence posadite v vnaprej pripravljene lončke z zelo peščeno in dobro zalito zemljo. Čez približno tri tedne se pojavijo korenine, če potaknjence dobro zalivate. Zakaj smo zgoraj rekli, da odrežete pet ali šest potaknjencev? Ker ne morejo vse sadike razviti korenin, potem je bolje, da imamo več možnosti.
Kako skrbeti za sivko v lončkih
Res je, da sivka rada raste na vrtu, vendar v nekaj letih lahko v določenih pogojih zelo lepo uspe v lončkih.
Postavite jo v najsvetlejši predel hiše, najsi bo na balkonu, na kuhinjski polici ali na klubski mizici v dnevni sobi. Poskusite postaviti lonec s sivko ob okna, obrnjena proti jugu, tako da imajo vsaj tri ali štiri ure neposredne svetlobe. Lonec zasukajte tako, da rastlina raste enakomerno in pogosto prezračujte prostor, kjer je sivka, ker ima rada zračne tokove (ne mislimo na klimatsko napravo).
Kar zadeva zalivanje, to storite šele, ko se tla začnejo izsuševati. Dobro jih zmočite, vendar ne pretirano in ne zelo pogosto – šele ko vam sama pove, da jo začne žejati. Če ostane predolgo s koreninami v vlagi, bo rastlina začela gniti. Po drugi strani pa na to ne pozabite in ne pustite, da se zemlja popolnoma posuši, saj bo sicer sivka porumenela.
Od drugega leta rasti jo lahko začnete obrezovati. Socvetja odrežite čim bližje tlom (8-10 cm od njegove površine), da nastane bogat grm.
Kako okrasiti hišo z lonci sivke
Ko sivko posadite v lončke in ta začne cveteti (običajno v začetku poletja, junija), jo lahko vključite v svoj dekor.
Za mizo lahko sestavite nekaj spektakularnih okrasnih aranžmajev, začenši s preprosto sivko v loncu. Potrebujete okrasni pladenj z visokimi robovi (izberite enega, ki je sorazmeren velikosti klubske mizice), dva okrasna predmeta z različnimi velikostmi in seveda lonec s sivko.
Lonec in predmete na pladnju združite, da ustvarite skladen videz, in jih uskladite glede na barvo. Na primer, ker imate v loncu sivke vijolično, lahko dodate majhen keramični okras v svetlo lila in srednje velik rumeni kipec (komplementarna barva vijolične barve). Dobite dekorativni aranžma, ki spoštuje tako “pravilo treh” (trije predmeti različnih velikosti so na pogled bolj zanimivi kot dva podobna predmeta) kot pravilo komplementarnih barv (nasprotni odtenki na barvnem kolesu se ujemajo in tvorijo prijeten kontrast za oči).
Upamo, da so vam v pomoč naši nasveti za nego sivke v lončkih. Če je ta očarljiva rastlina med vašimi najljubšimi, jo brez oklevanja vključite v dekor, vendar je ne pozabite vedno postaviti na svetlo območje hiše.