Ste si že od nekdaj želeli imeti urejen prostor na dvorišču svoje hiše, v katerem bi gojili vrtne rože, ki popolnoma spremenijo podobo vašega doma? Radi preživljate čas v urejanju vrta, skrbno skrbite za rastline, ki ste jih skrbno izbrali in ki jih želite videti cvetoče? Potem morate vedeti, da zahtevajo dodatno pozornost, da bi preprečili in odpravili tveganje, da bi se soočili s škodljivim delovanjem številnih škodljivcev vrtnega cvetja.
Tudi najbolj zdravi in urejeni vrtovi se na neki točki soočajo z različnimi sovražniki narave, ki lahko vplivajo na razvoj rož, zasajenih s skrbnostjo in trudom. Tukaj navajamo najpomembnejše sovražnike, s katerimi se lahko soočite, in nasvete, kako jim preprečiti, da bi vplivali na naravni razvoj vašega vrtnega cvetja.
Živali lahko postanejo škodljivci za vrtno cvetje
Ko imate vrt z veliko cvetja, posajenega v podstavke v lončkih, bo zagotovo postal magnet za živali na vašem dvorišču in dvorišču sosedov. Zanima jih in privlači vabljiv vonj vrtnega cvetja. Zaradi tega je priporočljivo, da jih držite na oddaljenosti, saj jih lahko zamika uživanje določenih vrst rastlin ali pa jih pomotoma zlomijo.
Poleg tega vaš čudovit vrt ne bo pritegnil le živali v bližini hiše, temveč tudi glodalce, različne žuželke, zajce ali druge divje živali na tem območju. Da bi preprečili te neprijetne situacije, morate najprej prepoznati škodljivce vrtnega cvetja, s katerimi se soočate. Glede na njihove posebnosti boste lahko sprejeli prave ukrepe, s katerimi boste zaščitili svoj vrt.
Glavni zajedavci vrtnega cvetja
Rastlinske uši – Njihovo znanstveno ime so listne uši, te škodljivce pa najdemo tako v vrtnem cvetju kot v sobnih rastlinah.
- Živijo na listih ali poganjkih in se hranijo s sokom rastline. Poleg tega listne uši proizvajajo gnoj, ki ustvarja okolje, ki je ugodno za razvoj različnih rastlinskih bolezni.
- Najpogostejši znaki, da so uši prišle na vrtno cvetje, je zvijanje rastlinskih listov in nezmožnost odpiranja cvetnih brstov.
Za odpravo rastlinskih uši je priporočljivo, da tuširate rastline z vodo pri srednji temperaturi (toplo) in jo poškropite s posebnimi insekticidi, odvisno od stopnje poškodb rastlin.
Bela mušica – v odrasli dobi napada predvsem vrtne rože, kot so begonije, magnolije, krizanteme, hibiskusi, pelargonije, vrtnice, petunije in dalije.
- Ko bele mušice močno napadejo rastline, se le te hitro izsušijo. Zaradi tega je pomembno, da ukrepamo, takoj, ko opazimo prve simptome, da se izognemo končni izgubi rastline.
- Glavne simptome, ki jih lahko prepoznate zgodaj, predstavljajo madeži na zgornjem delu listov, ki so videti kot prah ali saje.
Za odpravo belih mušic morate uporabiti odstranjevanje s posebnimi insekticidi, čemur sledi uporaba snovi, ki lahko delujejo kot rastlinski regulatorji rasti.
Uši – Ta škodljivec vrtnih cvetov prizadene predvsem jasmin in ostalo cvetje, lahko pa deluje tudi na veje ali stebla dreves na vrtu.
- Glavni simptom, ki ga lahko prepoznate v primeru škodljivega delovanja uši, je videz krožnih ščitov na nivoju listov vrtnih cvetov ali vej dreves. So vidni, s premerom 2-3 mm.
- Uši napadejo vrtne rože z zbadanjem, da se nahranijo z njihovim celičnim sokom. V primeru močnih napadov teh škodljivcev boste opazili hitro sušenje rastlin.
Za odstranjevanje uši morate uporabiti odstranjevanje s posebnimi insekticidi.
Rdeči pajek – Ta škodljivec vrtnih cvetov najpogosteje deluje na gladiole, dalije, potonike in vrtnice.
- Rdeči pajek napade vrtne rože skozi želo, da se nahrani z njihovim sokom.
- Glavni simptom v primeru škodljivega delovanja teh škodljivcev je pojav belkastih listov, ki se postopoma izsušijo. V primeru velikih napadov se hitro posušijo in padejo.
Če želite odstraniti rdečega pajka, morate uporabiti odstranjevanje s posebnimi insekticidi. Priporočljivo je ponoviti zdravljenje po 10-dnevnem premoru.
Polž – Ta škodljivec vrtnih cvetov prizadene predvsem krizanteme, tulipane, hijacinte, jesenske lilije, petunije, begonije, mak in dalije.
➔ Glavne simptome v primeru škodljivega delovanja polža na vrtno cvetje predstavljata pojav nepravilnih vrzeli na nivoju listov in popkov ter pojav gob na ravni korenin z globokimi votlinami .
Škodljivec Limax se lahko odstrani tudi z ročnim zbiranjem po dežju in z nadaljnjo uporabo živega apna ali drugih posebnih snovi.
Če se torej želite prepričati, da imate svojo zeleno površino z zdravim in močnim vrtnim cvetjem, ga morate nenehno analizirati, prepoznavati škodljivce, ki nanj delujejo, in jih odpravljati, preden nepopravljivo vplivajo na rastline.
Poleg tega si lahko s pomočjo najučinkovitejših vrtnih dodatkov, ki vam olajšajo delo, zagotovite pravilno nego svojega vrta, ne glede na letni čas..