Če se imate za dobrega poznavalca udobja, a želite prestopiti na višjo raven, pomeni, da je čas, da v svoji dnevni sobi sestavite visečo mrežo. Ko enkrat dosežete to točko, vam bodo vsi prijatelji zavidali in se povabili k vam domov, saj moramo priznati, da je imeti visečo mrežo v dnevni sobi kar »kul«.
Tudi če viseče mreže niso nič drugega kot viseča jadra, je občutek sproščenosti, ki vam ga ponujajo, težko premagati. Niti sedežne garniture z blazinami za ledveno oporo nimajo čara preproste viseče mreže. Ne glede kako je kavč udoben, se ne bo zanihal nad tlemi, kajne?
Ko se odločite, da boste v dnevno sobo dodali visečo mrežo, morate le izbrati pravo in jo namestiti na najvarnejši način. Iz tega članka boste izvedeli vse, kar morate vedeti, da boste doma uživali več udobja.
Kako izbrati notranjo visečo mrežo
Obstaja veliko modelov visečih mrež: viseče mreže iz platna ali tkane vrvi, posebne viseče mreže za plezalce, izdelane iz padalske svile, viseče mreže z ali brez trosilnikov (lesene palice, ki ohranjajo obliko viseče mreže), viseče mreže z nosilci ali viseče mreže tipa stol.
Od teh so najprimernejši za vgradnjo v hišo viseče mreže s podporo ali stoli, ki visijo s stropa.
Viseča mreža s podporo
Viseča mreža s podporo vam ponuja možnost, da jo enostavno postavite in premaknete kjer koli v hiši, vendar ne pozabite, da bo zasedla dokaj veliko površino.
Podprte viseče mreže so lahko dolge do tri metre, medtem ko širina praviloma ni večja od enega metra. Podpore so odporne, iz trdega lesa ali železa.
Pred nakupom notranje viseče mreže s podporo preverite največjo podprto težo. Običajno ta vrsta viseče mreže ni priporočljiva za dve osebi ali za težo nad 100 kg.
Podpore lahko kupite tudi ločeno, kar je zelo koristno, če želite visečo mrežo poleti uporabljati na vrtu, pozimi pa jo pripeljati domov, ne da bi morali vrtati luknje v stene ali strop.
Stol
Če želite uživati v občutku lebdenja in zibanja, ne da bi ležali, poskusite z visečim stolom. V dnevni sobi zavzame veliko manj prostora in ga lahko postavite v kot sobe, tudi če se odločite za takšnega s podporo.
Viseči stol brez opore mora imeti trosilnik, leseno palico, ki drži oba konca platna narazen. Obstajajo tudi viseči stoli z železno strukturo in naslonjalom, ki pa so precej podobni visečim naslanjačem.
Viseča garnitura se drži ene same točke pritrditve na strop. Ko izbirate mesto pritrditve, se prepričajte, da je prosta razdalja en meter za in pred visečo mrežo, tako da se lahko obračate ali zanihate.
Obesite ga lahko na trdno vrv ali verigo, pri čemer upoštevate dekor prostora (vrv, če je dnevna soba urejena v rustikalnem, skandinavskem, minimalističnem ali tradicionalnem slogu in verigi, če ima precej industrijske vplive).
Edina možna težava je, ali že imate strop z nosilci ali nosilci, sicer boste morali v vrtalnik izvrtati luknjo v stropu. Sidranje se izvede samo v betonski plošči, ne v opeki ali mavcu.
Klasična, z dvema podpornima točkama
Lahko se odločite tudi za visečo mrežo s klasičnim oprijemom, za stene ali podporne stebre, vendar boste v tem primeru naleteli na nekatere omejitve.
Če imate majhno dnevno sobo, boste težko našli dovolj prostora za visečo mrežo, obešeno med stene, da ne boste prekrivali prehodov. Da se ne spotaknete, jo lahko pritrdite med dvema pravokotnima stenama, ali z enim koncem na stropu in enim koncem na steni, odvisno od konfiguracije vaše dnevne sobe. Poleg tega boste morali v stene izvrtati luknje, kar ni vedno možnost za elegantno dnevno sobo.
Kako okrasiti dnevno sobo z visečimi mrežami
Viseča mreža je izjemno učinkovit dekorativni element. Vsaki dnevni sobi doda kanček sprostitve in počitniškega zraka, še posebej, če se odločite za visečo mrežo iz mreže. Ko jo ne uporabljate, lahko nanjo položite okrasne blazine in odeje.
V sodobno dnevno sobo se prilegajo viseče mreže iz bež bombaža in drugih nevtralnih barv, če je soba urejena v mediteranskem slogu, saj ji lahko dodate turkizno visečo vrv in se bo dnevna soba, opremljeno v boho stilu ali slogu shabby chic, lepo ujemala z živobarvnimi visečimi mrežami.
Na koncu si je dobro zapomniti nekaj pomembnih stvari, da lahko varno uživate v popolni sproščujoči izkušnji v svoji dnevni sobi:
- Viseča mreža se nikoli ne bo prijela za cevi, žeblje ali pohištvo;
- Zagotovite, da so pritrdilna mesta na steni ali stropu iz betona;
- Za pritrditev visečih mrež uporabite posebne elemente, kot so povezovalna sidra, vijaki s čepi, vpenjalna ušesa, puške.