Cvetje zagotovo poveča lepoto dvorišča, zaradi impresivnih barv in dobrega počutja, ki ga ponuja gledalcu. Zagotovo nega cvetja skozi vse leto zahteva znanje vrtnarjenja na strokovni ravni, kajne? Ne. Tudi ljubiteljski vrtnar lahko pripravi načrt, ki mu je enostavno slediti, in tako zagotoviti, da vrt cveti celo sezono. Vsaka sorta vrtnega cvetja ima idealen letni čas za sajenje. Nekatere se razvijejo pri nizkih temperaturah, druge pa želijo rasti le pod sončnimi žarki in v toploti, ki izhaja iz njih. Ključ do vedno cvetočega vrta je poznavanje natančnega letnega časa, in kako semena ali čebulice posaditi v tla. Tu je vse, kar morate vedeti o sajenju in skrbi za vrtno cvetje, da boste lahko uživali v njegovi nežnosti ne glede na letni čas!
1. Priprava vrta za sajenje
Preden začnete saditi cvetje, morate skrbno pripraviti prostor, ki bo služil kot cvetlični vrt. V zvezi s tem sledite spodnjim korakom:
Izbira pravega mesta
Na splošno cvetje potrebuje sončno svetlobo od šest do osem ur na dan. Če želite zagotoviti, da bo prejelo potrebno količino svetlobe, izberite prostor vašega prihodnjega vrta, z upoštevanjem teh nasvetov. Poiščite kraj, ki lahko na trenutke nudi senco, ker nekatere rože ne rastejo harmonično tik pod žarečimi sončnimi žarki.
Čiščenje tal
Semena in čebulice rastlin potrebujejo sveže prekopana in čista tla. Oborožite se z nizom vrtnih pripomočkov, začenši z zaščitnimi rokavicami, motiko, vrtnimi škarjami in orodjem za odstranjevanje korenin, nato lahko začnete s pripravo zemlje!
Izboljšajte kakovost tal
Bolj rodovitna so tla, bolj bodo rastline harmonično rasle. Kakovost zemlje v novozgrajenih stanovanjskih soseskah je lahko slaba, zato po okopavanju vrta poskrbite za izboljšanje tal. V zemljo dodajte nekaj centimetrov plasti komposta (organske spojine, polne hranilnih snovi) in pustite, da se v nekaj tednih spremeni sestava zemlje.
2. Sajenje cvetja glede na letni čas
Kot smo že omenili, vrtne sorte cvetja potrebujejo različne pogoje, da rastejo in cvetijo. V tem smislu je čas sajenja ključnega pomena za razvoj cvetov, zato preberite, če želite izvedeti, kdaj je priporočljivo saditi svoje najljubše cvetje, za izjemne rezultate!
Pomlad
Z marcem in s podaljšanjem dneva boste lahko preživeli več trenutkov sprostitve na svojem cvetličnem vrtu. Na nebu sonce bolj močno sije in začenja se občutiti vročina in rastline bodo izkoristile te dejavnike!
To je popoln čas za sajenje dalij, begonij in čebulic lilije, ki bodo cvetele poleti. Npr. begonije niso odporne proti zmrzali, zato jih posadite v lončke in hranite v zaprtih prostorih, dokler nevarnost zmrzali ne mine. Potem, ko je zima odšla v pozabo, jih lahko prenesete iz lonca na vrt. Zagotovite jim velikodušno količino sončne svetlobe in toplote.
Poletje
Zgodnje poletje je pravi čas za premikanje cvetlic, posajenih v vrtnih loncih in postavitev opornic na vrtu. V to kategorijo uvrščamo verbene, fuksije in begonije.
Meseca julij in avgust, ki prinašata vroče poletne dni, nista idealen čas za sajenje cvetlic (izjema je začetek jeseni!). V tem letnem času vam priporočamo, da preživite čim manj časa na žgočem soncu, zato se z zalivanjem in skrbjo za rože ukvarjajte le zgodaj zjutraj ali, ko je zunanja temperatura blažja. In ker je ta sezona ugodna za dneve, preživete na dvorišču, pod senčnikom, dodajte na teraso stole in mize za ambient, od koder lahko vaš cvetlični vrt očara vse poglede.
Jesen
Če želite spomladi imeti vrt poln barv, je jesen najboljši čas za sajenje narcis in tulipanov. Načrtujte plan za postavitev teh rastlin, tako da se prilegajo različnim dekoracijam in kipom na vrtu. Očaranih pogledov, s katerimi bodo vaše oči uživale v toplih letnih časih, pa bo na milijone!
V tej sezoni se sadijo tudi čebulnice in jagode, njihove čebulice pa bodo klile v zemlji do pomladi, ko se bodo pojavili cvetoči brsti.
Upoštevajte čas pri sajenju jesenskih čebulnic! V zvezi s tem priporočamo, da cvetove posadite približno en mesec pred prvo zmrzaljo, da se lahko čebulice ukoreninijo. Čebulice ne potrebujejo dodatnega namakanja, če so bile posajene v vlažni zemlji, sicer je potrebno le eno zalivanje.
Zima
V hladni sezoni se lahko ukvarjate s sajenjem čebulnic in cvetnih semen v lončkih, ki jih lahko ob prihodu pomladi prenesete v zemljo.
Helenium v jeseni je čudovita roža, ki cveti od konca avgusta, december pa je kot nalašč za njeno sajenje. Konec januarja priporočamo sajenje semen sivke, tako da lahko spomladi premikate rastlino, gojeno na vrtu.
V zimskem času boste lahko na svojem vrtu občudovali cvetove zimskega jasmina, kamelije in drugih, ki cvetijo pozno jeseni in vzdržijo nizke temperature.
3. Kako skrbeti za cvetje, odvisno od letnega časa?
Cvetlični vrt potrebuje vašo stalno nego, da z zdravjem svojih rastlin ohrani svojo lepoto. Da bo vaše cvetje nemoteno in pravilno raslo, smo pripravili majhen vodnik za nego glede na letni čas. Tukaj je tisto, kar morate storiti!
Pomlad
Izboljšajte zemljo na vrtu, začenši z marcem, s kompostom, tako da lahko zadrži vlago v vročih obdobjih, ki so pred nami. Za cvetje, občutljivo na temperaturne spremembe v tem letnem času, uporabite posebne zaščite, ki jih najdete v drevesnicah, ali pa jih naredite iz plastičnih steklenic, ki jih ne uporabljate več. Vse, kar morate storiti, je, da odstranite dno, potem ko jo razrežete s škarjami, in kozarec postavite nad rastlino, tako da je zaščitena pred vremenskimi vplivi.
Odstranite plevel, zrasel po zadnji zmrzali in ne pozabite oprati vrtnice in sivke. Po aprilu, ko spomladansko cvetje začne polniti barvni vrt, pazite, da s tal odstranite posušene in odpadle cvetove.
Poletje
Najboljši nasvet za nego rož na vrtu poleti je zalivanje le-teh. Sredi dneva se izogibajte tej dejavnosti, saj obstajata dve možni negativni posledici – voda bo zaradi vročine veliko hitreje izhlapela in zemlja ne bo imela časa, da bi jo absorbirala, kapljice vode na listih in cvetovih bodo zaradi odboja sončnih žarkov pospešile njihovo sušenje. Cvetje je priporočljivo zalivati zjutraj, čim prej, pred sončnim vzhodom ali zvečer, po sončnem zahodu.
Ker vaš vrt poleti barvito vzbrsti, morate poskrbeti za vse odpadle cvetne liste na tleh, zato si določite dan v tednu, ko boste lahko tla očistili odvečnega materiala. Prav tako je priporočljivo uporabiti rastline, ki cvetijo v tem letnem času, saj jim bo ta korak pomagal, da razvijejo senzacionalne cvetove.
Jesen
V večini primerov je deževno obdobje sinonim za preprogo iz listja. Po čiščenju celotnega dvorišča teh posušenih listov ne mečite, ampak jih hranite v plastičnih vrečkah, v katere lahko dodate gospodinjske odpadke in tako boste dobili svoj kompost. Na vrtu ga boste uporabili po koncu zime, da boste zemljo pripravili za novo generacijo cvetov!
V toplih zgodnjih jesenskih večerih lahko priredite zabave na terasi vašega vrta, zato poskrbite za namestitev zunanje razsvetljave, da boste lahko svoje cvetje občudovali tudi v temi.
Zadnji jesenski mesec je idealen čas za premikanje cvetlic v zaprte prostore, za sorte, ki ne marajo nizkih temperatur (begonija, fuksija in njihove podvrste).
Zima
V hladnem letnem času na vrtu nimate kaj dosti početi. Kratki dnevi in slabo vreme vas bodo prisilili, da se zadržite v zaprtih prostorih, na toplem in to je najboljše obdobje, ko lahko opravite vse potrebno za pripravo vrta na prihodnji letni čas.
Poiščite najbolj priporočljive trgovce s semeni in cvetnimi čebulicami, vendar ne pozabite na orodje, ki ga uporabljate za vrtnarjenje. Mogoče potrebuje vzdrževanje ali pa je morda čas, da kupite nekaj novih – karkoli že, poskrbite, da bo s prihodom pomladi vaš “komplet” popoln, da boste lahko pravilno skrbeli za svoj vrt.
Cvetoči vrt, ki vedno cveti, ne glede na letni čas, se morda zdi nemogoč dosežek. Potrebuje pa le malo ambicij, nekaj bistvenih informacij in ljubezni do vsega lepega in to lahko postane resničnost na lastnem dvorišču! Po uporabi najboljših idej za urejanje okolice za majhno dvorišče ali zasaditev zelene trate na za to namenjenih predelih je zdaj čas, da poskrbite za cvetlični vrt, zato poskrbite za to!